BARBERSKIE PODSUMOWANIE ROKU 2018

04 stycznia 2019Rok 2018, to istne barberskie szaleństwo! Obserwuję tą scenę od wielu lat i chyba nie skłamię jeśli powiem, że w 2018 roku świat zwariował na punkcie barberingu i wszystkiego co z nim związane. Oczywiście w poprzednich latach można było obserwować intensywny rozwój fryzjerstwa męskiego, ale rok 2018 był, w moim odczuciu, kulminacyjny. Na grupie facebookowej grupie BARBER’S POLSKA, której jestem administratorem, w tym roku zostało dodanych ponad tysiąc osób. Dla porównania powiem, że w poprzednich trzech latach członków było zalewie 800! Czyli w ciągu jednego roku dodaliśmy więcej osób niż w ciagu ostatnich trzech lat !!! Barberskie szaleństwo obserwować można było na wielu polach.


BARBER SHOPY
Już nie jestem w stanie zliczyć ile nowych salonów powstało. W samym Wrocławiu jest ich kilkadziesiąt! Większość otworzyła się właśnie w minionym roku. Śledząc nowinki na Facebooku czy Instagramie, nie nadążam z przyjmowaniem zaproszeń od nowych salonów i już nie jestem w stanie śledzić każdego z nich. Kiedyś znałam niemal wszystkie barber shopy w Polsce, dziś jest to już niemożliwe. Każda mniejsza miejscowość ma swojego golibrodę i to niejednego. Najciekawsze jest to że wszystkie całkiem nieźle prosperują, co oznacza, że na męskie cięcie jest ogromne zapotrzebowanie i nowo powstające miejsca nie muszą martwić się o przyszłych klientów.


TARGI I MISTRZOSTWA BARBERINGU
Rok 2018 obfitował w wydarzenia branżowe, mówię o targach fryzjerskich i połączonych z nimi mistrzostwach barberskich. Wymienię tylko te największe:


  • Look & Beauty Vision w Poznaniu
  • Hair Forum Warszawa
  • Hair Fair Katowice
  • Beauty Days Warszawa 
  • International Barber Battle Warszawa (które były połączone z Beauty Days)


Ta ostania impreza zapadła mi najmocniej w pamięć, a to za sprawą absolutnie nowej formuły mistrzostw fryzjerskich. Choć niestety za nowością poszły niedociągnięcia organizacyjne to i tak wielki pokłon za próbę wyjścia z dotychczasowej, według mnie nieco przestarzałej formuły mistrzostw, w stronę międzynarodowych bitew barberskich, które odbywają się na całym świecie. Mam nadzieję, że za rok organizatorzy nauczeni doświadczeniem z poprzedniej edycji poradzą sobie jeszcze lepiej z wyzwaniem organizacyjnym i dostaniemy zawody na najwyższym poziomie. Czekam na tą imprezę ogromną niecierpliwością.

Ominęły mnie niestety targi Look w Poznaniu, które uznawane są za największe targi branżowe. Wiem jednak z zaufanych źródeł, że była to profesjonalna impreza z dużą dawką atrakcji. Wiele osób uważa, że były to najlepsze targi minionego roku.

Przed nowy, 2019 rok i imprezowy kalendarz powoli się zapełnia. Jak tylko poznam terminy tegorocznych edycji wrzucę na bloga barberski terminarz.


SZKOŁY I SZKOLENIA

Wszyscy właściciele salonów męskich borykają się z brakami kadrowymi. Walka o barberów trwa niezmiennie od wielu lat.

Dla mnie największym sukcesem barberskim 2018 roku jest wywalczona przez Adama Szulca klasa zawodowa FRYZJER MĘSKI. Wydawało się to niemożliwe, a jednak jemu się to udało i w 2018 roku ruszył nabór. Wiem, że jeszcze nie wszystko wygląda tak jak wyglądać powinno, ale i tak Adam zrobił milowy krok, za co ma ode mnie barberski szacun po wsze czasy! Trzymam mocno kciuki za ten projekt i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie szło to coraz sprawniej, aż doprowadzi do sytuacji, w której młodzi fryzjerzy doczekają się w końcu możliwości zdawania egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego z fryzjerstwa męskiego.

Pojawiło się też na rynku wiele ofert szkoleń barberskich, dzięki którym coraz więcej osób korzysta z możliwości przebranżowienia się z fryzjera damsko-męskiego na fryzjera męskiego lub nauki zawodu od podstaw. Dla właścicieli salonów oznacza to światełko w tunelu, bo deficyt barberów daje nam się mocno we znaki!


KOSMETYKI
O kosmetycznych hitach 2018 roku powstał osobny tekst, więc tu napiszę tylko o czterech produktowych nowościach.

Reuzel Extreme Hold Matte Pomade - ta pomada nieźle zatrzęsła rynkiem pomadowym. Mocno wyczekiwana okazała się strzałem w dziesiątkę! Wodno-woskowy produkt, o bardzo mocnym chwycie idealnie uzupełnił gamę produktów Reuzela.

Barber Supply Professional - mocnym akcentem 2018 roku było powstanie tej serii czterech kosmetyków: olejku do brody, szamponu do włosów i dwóch pomad. Dziecko Barber Supply szybko rozgościło się na salonowych półkach. Całą linię zrecenzowałam kilka miesięcy temu TUTAJ.

Pan Drwal Cologne - duży zestaw siedmiu kosmetyków znanej wszystkim marki Pan Drwal został wypuszczony z niezłym przytupem i od razu odniósł sukces. Więcej o całej linii dowiesz się z mojego poprzedniego artykułu, który dostępny jest TUTAJ.


MASZYNKI
Bezapelacyjnie rok 2018 należał do Wahl Senior Cordless. Gdy tylko ta maszynka pojawiła się w hurtowniach natychmiast z nich zniknęła, a to za sprawą pre-orderów. Jak już pisałam wcześniej nie przepadam za ostrzem Seniora, za to sama maszynka robi wrażenie, a w połączeniu z ostrzem Magic Clip Cordless jest to istny kombajn do włosów. Test maszynki znajduje się TUTAJ.


FRYZURY
Już w 2017 trendy fryzjerstwa męskiego mocno szły w kierunku fryzur typu mess czyli fryzur w nieładzie, które nie wymagają od mężczyzn zbyt wielu zabiegów o poranku. Wystarczy szybkie suszenie i dobra, matowa pomada żeby efekt był zadowalający przez cały dzień.
Jeśli miałabym wskazać fryzurę 2018 roku to będzie to CROP czyli fryzura typu mess z charakterystyczną grzywką. Początkowo klienci salonów podchodzili do niej z rezerwą by finalnie ją zaakceptować, polubić i nosić. Choć wciąż wielu mężczyzn wybiera klasykę to coraz częściej decydują się na nieco bardziej awangardowe cięcie.


Po takim intensywnym rozwoju barberingu w 2018 roku ciężko przewidzieć co stanie się w 2019. Czy barbering dalej będzie święcił triumfy i szturmem będzie podbijał kolejne obszary biznesu czy może ten szum wokół nieco przycichnie. Ja skłaniam się ku pierwszej wersji, myślę, że 2019 rok będzie kontynuacją 2018 i zaskoczy nas wieloma ciekawymi wydarzeniami, premierami kosmetyków czy maszynek do włosów!

POLECANE PRODUKTYAutorka: Patrycja Besaha - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiej sceny barberskiej. Właścicielka Petit Pati Barber Shop, oraz organizatorka szkoleń w Petit Pati Barber School. Ambasadorka marki Freak Show.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze