Wahl Senior Cordless - Recenzja Maszynki

14 września 2018


Ten tekst był potrzebny żeby uzupełnić i zamknąć cykl o maszynkach bezprzewodowych marki Wahl. Myślałam, że szybko go nie napiszę, bo przecież mam swoje maszynki, na których dobrze mi się pracuje i nie planowałam zakupu nowej. Niestety natury (barbera gadżeciarza) nie oszukasz. Wahl Senior Cordless krzyczał do mnie coraz głośniej, ciekawość zżerała mnie od środka, a do tego wszystkiego Wy wciąż o niego dopytywaliście. Dobrze, że zanim go zamówiłam udało mi się na nim popracować podczas wizyty u Delmy z Butter Cut, przynajmniej nie kupowałam kota w worku.Co kryje pudełko:


 •  maszynkę bezprzewodową
 •  ładowarkę 
 •  dodatkowe rodzaje wtyczek
 •  3 sztuki nasadek premium: 1.5mm, 3mm, 4.5mm
 •  grzebień do strzyżenia
 •  olej i szczoteczka do czyszczenia i konserwacji


MASZYNKA

WAHL SENIOR należy do serii 5-STAR, stworzonej do cięcia włosów etnicznych: trudnych, grubych, gęstych lub afro. Jest smuklejszy od pozostałych maszynek Wahla i bezbłędnie wyprofilowany. Podczas pracy maszynka idealnie układa się w dłoni, nie obciążając jej i nie forsując naszego nadgarstka.
Barberzy często narzekają na zbyt małą wagę maszynek bezprzewodowych. Faktycznie, w dużej, męskiej dłoni mogą zachowywać się i wyglądać jak plastikowe zabawki, a nie profesjonalny sprzęt barberski do ciężkich zadań. Senior przełamuje tą zabawkową konwencję ponieważ jest zdecydowanie cięższy (waży 365g) i posiada aluminiową obudowę. Waga, obudowa, ergonomiczny kształt dają efekt świetnego wywarzenia maszynki. Zobaczycie sami, że praca nią to ogromna przyjemność.
SILNIK

Podobnie jak w innych maszynkach bezprzewodowych zastosowano silnik rotacyjny, ale o zwiększonej mocy. Nie liczcie jednak na to, że jest to moc odpowiadająca Seniorowi czy Magic Clipowi przewodowemu. Niewątpliwa jest to najmocniejsza maszynka bezprzewodowa Wahla, ale jakie są jej dokładne parametry, niestety nie wiem. Już w przypadku Magic Clip Cordless producent zapewniał, że jego moc odpowiada mocy V9000 z wersji przewodowej, ale okazało się to nieprawdą. W przypadku Seniora jest podobnie. Wahl nigdzie nie zamieścił informacji jaki dokładanie silnik zastosowano w maszynkach Senior Cordless. Jedyne dostępne dane to zestawienia obrotów na minutę. Senior 6500 obr./min., Magic Clip  5500 obr./min.(co też jest ciekawostką bo 5500 obr./min. ma też Super Taper Cordless, który jest wyraźnie słabszy od Magic Clip). Szkoda, że profesjonalnych i precyzyjnych danych technicznych nie można zdobyć bezpośrednio u źródła tylko metodą prób i błędów trzeba dochodzić prawdy samemu.


OSTRZE

Ostrze jest słabą stroną tej maszynki. Charakterystyczne dla serii 5-STAR czyli #2191 Adjustable 0000 jest ostrzem raczej mało popularnym i lubianym. Zostało stworzone do przewodowych wersji Senior i Magic Clip. Niestety jest to ostrze trudne i bardzo wymagające. Dużo ciekawsze i godne uwagi jest o#2161 Stagger-Tooth Crunch znajdujące się w Magic Clip Cordless. Wielu barberów decyduje się na podmiankę ostrza. Wszytko zależy od Waszych preferencji. Jeśli brakuje Wam maszynki do skin fadów zmieńcie ostrze na #2161 Stagger-Tooth Crunch, jeśli potrzebujecie maszynki do cieniowania nasadkowego to załóżcie nóż od Super Tapera. Ponieważ mam maszynkę Magic Clip Cordless, więc w Seniorze wyląduje ostrze właśnie z Super Tapera.
BATERIA

Litowo-jonowa, podobnie jak w pozostałych maszynkach Wahl. Różni się czasem pełnego naładowania, dotychczas potrzebne były dwie godziny teraz tylko 70 minut. Niestety mocniejszy silnik zużywa więcej energii i pełne ładowanie wystarcza na 70 minut pracy, a nie jak w innych maszynkach na 1.5 godziny.
KABEL

Tutaj niewiele się zmieniło. Maszynka kabla nie posiada, gdyż jest on w ładowarce i podobnie jak w innych maszynkach bezprzewodowych jego długość to zaledwie 2.30m. Nie rozumiem dlaczego wciąż nie dostaliśmy od Wahla stacji doładowującej! Byłoby to zdecydowanie wygodniejsze!


NASADKI

Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie to Wahl nas nie rozpieszcza. W maszynce za niemal 700pln znajdziemy zaledwie 3 nasadki! Na oficjalnej stronie Wahla nie ma zgody co do tego jaka ilośc nasadek dołączona jest do maszynki. Wersja angielska mówi o dziesięciu nasadkach, amerykańska o trzech. Kolejny przykład na to, że Wahl Pro musi trochę uzupełnić i ujednolicić parametry i informacje na swojej stronie. Mam świadomość, że ostrze Seniora nie jest najlepsze do cieniowania nasadkowego, ale niektórzy przecież to robią, dlatego jestem zdania, że taka maszynka powinna posiadać cały komplet nasadek.


PODSUMOWUJĄC

Choć jest to maszynka, której trudno się oprzeć to nie dajmy się zwariować. Ma ona nie tylko wiele zalet, ale też sporo wad. Zebrałam je poniżej.

PLUSY:

 • wyjątkowo wygodnie wyprofilowana obudowa, która jest częściowo aluminiowa;
 • najmocniejszy wśród bezprzewodówek i cichy silnik;
 • odpowiednie wyważenie maszynki;
 • możliwość zastosowania dowolnego ostrza;


MINUSY:

 • przegrzewające się ostrze, które najczęściej jest podmieniane na inne;
 • ładowarka z krótkim kablem i wypadającą wtyczką;
 • 3 nasadki w zestawie;
 • wysoka cena (około 620-700pln)
Nie planowałam tego, ale wyszło mi dokładnie tyle samo wad co zalet. Kupować zatem czy nie kupować? Jeśli jesteście przed wyborem maszynki i nie jesteście początkującymi barberami to zdecydowanie warto zainwestować w Seniora. Takiej mocy i wygody pracy nie zapewnią Wam inne bezprzewodówki. Jeśli jesteście na początku barberskiej drogi to możecie go śmiało odpuścić bo nie będziecie w stanie wykorzystać i docenić jego możliwości. Wybór jest trudny, ale jak pisałam wcześniej, nie dajmy się zwariować. Posiadanie Seniora nie jest wyznacznikiem jakości Waszych cięć!

Piszcie w komentarzach jak Wy modyfikujecie swoje maszynki!!!
POLECANE PRODUKTY
Autorka: Patrycja Besaha - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiej sceny barberskiej. Właścicielka Petit Pati Barber Shop, oraz organizatorka szkoleń w Petit Pati Barber School. Ambasadorka marki Freak Show.PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze