Brzytwa w barber shopie - co na to Sanepid?

04 lipca 2019


Powrót do tradycyjnego rzemiosła fryzjerskiego oznaczał również powrót do golenia brzytwą. Jednak wraz ze wzrostem świadomości i wiedzy na temat chorób, jakie może powodować brak właściwej dezynfekcji sprzętu, współczesne standardy higieny zmieniły się diametralnie. 

Gdy byłam dzieckiem, ojciec zabierał mnie ze sobą do fryzjera. Pamiętam brzytwy wsadzone do słoika ze spirytusem, w którym się „dezynfekowały”, ale również pamiętam jak fryzjer mojego ojca brał konkretnego łyka spirytusu i robiąc ustami „dezynfekującą” mgiełkę pluł na brzytwę, którą chwilę wcześniej golił innego klienta (!) Oczywiście oszczędzał na owej mgiełce bo najważniejszym w tym całym procederze było po prostu chlapnięcie sobie w trakcie pracy.

W tym świetle decyzja Sanepidu o zaprzestaniu używania brzytwy nie powinna nikogo dziwić. Choć wiekowi fryzjerzy męscy nic sobie z tego zakazu nie robili to uzyskał on niemal mityczną rangę. Gdy barbering na nowo zawitał do Polski, wciąż panowało przekonanie, że używanie brzytwy jest absolutnie niedozwolone, a tak naprawdę nigdy nie powstały przepisy, które jednoznacznie zakazywałyby używania tego sprzętu. Powstał już artykuł o goleniu, ale temat jest wciąż żywy i na każdym niemal szkoleniu bombardowana jestem pytaniami dotyczącymi higieny i bezpieczeństwa pracy. Dlatego postanowiłam napisać o tym jeszcze raz, dla tych, którzy nie mają czasu lub chęci by przekopać się przez kilkadziesiąt wcześniejszych wpisów.


BRZYTWA KUTA VS SHAVETTE 

W odpowiedzi na brzytwę kutą pojawiła się, ułatwiająca cały proces golenia, brzytwa na wymienne ostrza zwana obecnie shavette - po polsku szawetka. Gdy do barberskich salonów powróciło tradycyjne golenie instytucja Sanepidu rozkładała ręce nie wiedząc jakie przepisy stosować. Tak jak co roku zima zaskakuje drogowców tak brzytwa w dłoni polskiego barbera zaskoczyła „Panie z Sanepidu”. Początkowo sami fryzjerzy wymyślali zasady higieny. Jak chociażby opakowania na odpady medyczne. Prawda jest niestety taka, że do dnia dzisiejszego nie ma przepisów regulujących używanie brzytwy czy szawetki w salonie fryzjerskim, a „Panie z Sanepidu” posiłkują się Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która nie odnosi się wprost do salonów fryzjerskich.W 2012 wygasło rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Przez 7 lat nie udało się stworzyć nowego rozporządzenia, którego wymogi weszłyby w życie, stąd też zasady, obowiązujące w salonach fryzjerskich w każdym województwie są nieco inne.

Jedno jest pewne jeśli chcecie używać w swoich salonach brzytwy kutej musicie posiadać autoklaw czyli urządzenie do STERYLIZACJI sprzętu medycznego (pamiętajcie, że sterylizacja a dezynfekcja to dwa różne pojęcia i różne procedury). Jest to dość uciążliwe i czasochłonne. Nie jestem specjalistką od autoklawów, ale z tego co się orientuję proces sterylizacji trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i nie jest on obojętny dla narzędzi (w tym przypadku dla brzytwy). Dodatkowo za każdym razem należy zrobić wpisu do zeszytu kontrolnego, zwanego zeszytem kontroli procesu sterylizacji. Dużo zabawy, do której niestety trzeba się przyłożyć jeśli nie chcemy ryzykować zdrowia naszych klientów.

Rozwiązaniem jest używanie brzytwy na wymienne ostrza. Choć mają one wielu przeciwników, to bezpieczeństwo, higiena i wygoda biorą górę, dlatego zdecydowana większość barberów pracuje właśnie na nich. Myślę, że w Polsce jest zaledwie kilka barber shopów, które zdecydowały się (choć lepszym określeniem będzie odważyły się) na pracę brzytwami kutymi. Oczywiście jest to efektowne i robi na klientach duże wrażenie, ale nie do końca jestem przekonana czy gra jest warta świeczki.


ŻYLETKA - ODPAD MEDYCZNY

Wracając do brzytwy na wymienne ostrza to należy pamiętać, że „Panie z Sanepidu” nie przymykają na nie oczu. Gdy używamy ich w salonie musimy zaopatrzyć się w pojemniki na odpady medyczne, których wywozem zajmują się wyspecjalizowane firmy, z którymi powinniśmy mieć podpisaną umowę. Odpady medyczne (a do takich zaliczane są żyletki) mogą być gromadzone poza lodówką tylko do 72h lub w lodówce do 30 dni. Oznacza to, że powinniście zaopatrzyć się w lodówkę przeznaczoną tylko do przetrzymywania pojemników ze zużytymi żyletkami. Słyszałam kiedyś historię, że w jednym z salonów „przeszła” lodówka turystyczna (?!) czy to prawda, nie wiem, ale nie polecam tej metody.

Raczej zainwestujcie w mikro-lodówkę, wtedy nikt się do Was nie przyczepi. Inną metodą jest podpisanie umowy z gabinetem medycznym, salonem tatuażu, apteką lub salonem fryzjerskim czy kosmetycznym, który umowę na wywóz odpadów medycznych już ma.

Czy zużyta żyletka jest odpadem medycznym - na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, a ja słyszałam już różne historie. Teoretycznie możemy tłumaczyć się tym, że żyletka służy do podgalania i nie przerywa ciągłości tkanek, jednak jest mało prawdopodobnym byście tym tłumaczeniem kogokolwiek przekonali. Jeśli ktoś lubi wojować to oczywiście może rozpocząć bitwę z Sanepidem, ja na to nie mam czasu, ani ochoty więc postępuję zgodnie z wytycznymi.


RĘCZNIKI

Podczas wizyty Sanepidu również ręczniki wielokrotnego użytku będą kontrolowane, a konkretnie sposób ich prania oraz przechowywania. Muszą być one zabezpieczone przed zabrudzeniem czyli powinny być przechowywane w zamkniętych szafkach lub pojemnikach, natomiast zużyte muszą lądować w specjalnie do tego przeznaczonym koszu z pokrywą, który nie może znajdować się w sali głównej czyli w sali gdzie obsługiwani są klienci.

Jeśli chodzi o pranie ręczników, to ja wybrałam opcję PRALNIA. Jest to opcja wygodna (pralnia odbiera i przywozi pranie) oraz bezpieczna bo ręczniki poddawane są dezynfekcji. Na ostatniej kontroli musiałam przedstawić umowę z pralnią oraz wskazać zakres usług jakie są dla nas wykonywane, w tym właśnie dezynfekcję.


HIGIENA NA STANOWISKU PRACY

O czym jeszcze należy pamiętać wykonując zabieg golenia? O przestrzeganiu higieny na stanowisku pracy. Nie muszę chyba nikomu mówić, że brzytwa na wymienne ostrza również wymaga dezynfekcji i dokładnego mycia, ale ze szczególną dbałością należy podejść do tematu kosmetyków wykorzystywanych podczas pracy.

Pod żadnym pozorem nie wolno używać mydeł lub kremów do golenia w tyglu lub innych tego typu pojemnikach. Dozwolone jest używanie tylko takich kosmetyków, z których możemy odmierzyć porcję i wyrobić pianę w osobnym naczyniu, które zaraz po usłudze musi być zdezynfekowane. Nie wolno wkładać pędzla do całego produktu ponieważ robimy to wielokrotnie w ciągu golenia przez co wszystkie drobnoustroje ze skóry klienta dostają się do kosmetyku. Jeśli nie wykonujecie pełnego golenia, a jedynie podgalanie konturów brody znacznie wygodniejsze jest używanie kosmetyków z aplikatorem (np. żel do golenia) lub olejków, które rozprowadzamy po skórze palcami, a nie pędzlem, który po każdym kliencie również powinien być zdezynfekowany. Bardzo trudno dezynfekuje się pędzle z naturalnego włosia, gdyż środki odkażające niszczą szczecinę, która zaczyna się kruszyć i finalnie włosie wypada, ponadto taki pędzel bardzo długo schnie przez co staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii czy grzybów.

Współczesna technologia pozwala na wyprodukowanie takich syntetycznych włosów, które dużo lepiej sprawdzają się w warunkach salonowych, i wbrew pozorom zdecydowanie lepiej ubijają pianę ponieważ świetnie sprężynują. Najwyższy czas by teorie naszych dziadków i ojców schować do szuflady bo rozwój technologiczny ostatnich 30 lat daje nam nowe rozwiązania, narzędzia i możliwości.


AŁUN

Dużo się mówi o ałunie, a wciąż wiele osób robi wielkie oczy na wieść, że nie wolno używać ałunu w kostce. W salonie fryzjerskim jedyną, dozwoloną wersją ałunu są jednorazowe zapałki ałunowe. Odrywacie, używacie, wyrzucacie - najlepiej do pojemnika na odpady medyczne.


ZDROWIE W CENIE USŁUGI

Każdy z nas stara się oferować usługi na najwyższym poziomie, a w cenę każdej powinno być wliczone bezpieczeństwo klientów, którzy oddają się w nasze ręce. Sanepid wymaga wielu dokumentów, procedur, kart charakterystyk etc., ale procedury, które znajdują się na kartce papieru i wyciągane są tylko na czas kontroli, nie mają najmniejszego sensu. Z nimi trzeba się zapoznać, nauczyć się ich, przekazać wszystkim pracownikom, i postępować zgodnie z nimi każdego dnia pracy. Pozwoli to Wam uniknąć kłopotów, a Waszym klientom zapewni bezpieczną i przyjemną usługę.


POLECANE PRODUKTY
Autorka: Patrycja Besaha - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiej sceny barberskiej. Właścicielka Petit Pati Barber Shop, oraz organizatorka szkoleń w Petit Pati Barber School. Ambasadorka marki Freak Show.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

46 komentarze

 1. Potrzebujesz zatrudnić hakera❓ Następnie skontaktuj się z PYTHONAX✅

  Naprawdę niesamowita okazja do skontaktowania się z PYTHONAX polega na tym, że dokonany przez nas Hack nie może zostać namierzony, ponieważ każde nasze zadanie hakowania jest silnie chronione przez naszą zaporę ogniową. To tak, jakby powiedzieć, że jeśli ktoś spróbuje wyśledzić Hack, doprowadzi go do nas i zablokujemy wszystkie jego działania.

    Jesteśmy prawie niewidoczni dla władz od prawie dekady, a jeśli przejdziesz do Google PYTHONAX, tak naprawdę nie o nas wyjdzie, możesz zobaczyć tylko komentarze zrobione przez nas lub o nas.

    Kolejną niesamowitą rzeczą, z której możesz skorzystać przy zatrudnianiu naszych hakerów, jest to, że otrzymujesz Legit i najlepszą usługę hakowania, ponieważ zapewniamy Ci profesjonalnych hakerów, którzy mają specjalizacje w obszarze hakowania.
     Wykonujemy każdego hacka, używając specjalnych narzędzi hakerskich, które otrzymujemy z ciemnej sieci.

     Niektóre z oferowanych przez nas usług hakerskich to:
  ▪️ Hakowanie i klonowanie telefonów ✅
  ▪️Hakowanie komputera ✅
  ▪️ Hakowanie kont e-mail i mediów społecznościowych✅
  ▪️ Odzyskiwanie usuniętych plików✅
  ▪️ Śledzenie i znajdowanie osób ✅
  ▪️Unikanie oszustów✅
  ▪️ Wykrywanie włamań ✅
  ▪️Stealing / Kopiowanie plików i dokumentów z ograniczonych sieci i serwerów ✅
  ▪️Mnożenie Bitcoinów✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy z opcji binarnej ✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy na rynku Forex✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy opcji IQQ
  I wiele więcej......


  Niezależnie od tego, jakiej usługi hakerskiej potrzebujesz, po prostu prześlij nam e-mail na adres e-mail podany poniżej.
  pythonaxhacks@gmail.com
  pythonaxservices@gmail.com

    PYTHONAX.
  2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

  OdpowiedzUsuń
 2. If you need an effective, efficient, brilliant hacker to spy on your cheating spouse,boyfriend/girlfriend contact HACKINTECHNOLOGY@GMAIL.COM is a reliable hacker who is trustworthy, he helped me to settle bank loans,he also helped me to spy on my ex spouse WhatsApp and I got to know about all his little secrets, thanks to him I am now a free man,contact him and thank me later.

  OdpowiedzUsuń
 3. ARE YOU IN NEED TO HIRE A PROFESSIONAL HACKER,?

  Solving a problem for which you know there’s an answer is like climbing a mountain with a guide, along a trail someone else has laid. The globalkos are here to meet your needs in which ever hacking services needed or required by our (clients) are fully met within a short period of time.
  The new development on the Globalkos platform is to assign to you the right HACKER to deal with, depending on the kind of problem you are willing to get fixed. 
  Here, you would be refer to a legit professional hacker known for massive skills and security abilities.
  Skilled and professionally trained to render service like.
  ●Mobile Phone hack (Whatsapp, Facebook, Instagram, snapchat etc)
  Have you been suspecting your spouse whether he/she is cheating on you? If yes, the globalkos are willing to help you penetrate the target's cell phone having full remote access and extracting information you need as an evidence against the target. Other core services includes,
  ●Credit card top up,
  ●Credit card dept clearing.
  ●database hack,
  ●money transfer,
  ●Verified Paypal Accounts hack,
  ●email hack,
  ●Grades upgrade: (Upgrading of university scores).
  ●Android & iPhone Hack
  ●BinaryOption funds recovery.
  Our strength is based on our ability to bring together active cyber security professionals who individually has acquired enormous exposure in the world of HACKING
  Our primary reason for this main development is to ensure that those in need of help don’t get ripped off by forgeries.
  Just in case you might be wondering who we are.
  The globalkos are group of skilled professional hackers driven by passion to make the internet a safer place and rendering proficient services to those having cyber problems.
  Globalkos has grown and expanded since it formation over the years due to the experience and professionalism of our management and technical staff.
  As part of our corporate goals, providing value added services to meet our client needs and requirements has been our sustaining impetus.
  For more enquiries and help,
  Visit: theglobalkos (at)gmail . Com
  Globalkos©️LLC 2030

  OdpowiedzUsuń
 4. HAVE YOU BEEN IN SEARCH FOR GENUINE HACKER'S ONLINE?. HAVE YOU LOST YOUR MONEY TO BINARY SCAMMERS OR ANY ONLINE SCAM WHATSOEVER?. WELL, YOU HAVE FOUND REDEMPTION IN ASORE CORP.
  asorehackcorp@gmail.com

  Asore Corp is a Russian based group of multinational Hacker's, an affiliate of Evil Corp. We have mutual interests obliged to fight online scam and scammers in general. In doing this, we make sure by all means necessary that our clients get the best of services on a🔐PAYMENT AFTER JOB IS DONE BASIS✔️. This means we accept workmanship fee after your job is done. 

  ⚠️ BEWARE OF FRAUDSTARS
  if you have been a VICTIM, contact us via:
  ✅ mercurycrimewatch@gmail.com
  Here, it's always a win for you.

  Having been on various headlines since 2004 hitherto, Asore Corp hosted a conference in August 2006 tagged "The Hacker's profile", which was anchored by Morgan Marquis Boire a then Hacker at Microsoft. Also, Asore Corp have acquired a hall of fame well deserved for solving tedious puzzles shocking the internet countless times. We possess highly qualified hackers recruited and registered under the right agencies. 
  Without any reasonable doubts, it is no news that Asore Corp offer one of the best Hacking services world wide. 
  Amongst others, services we offer are listed 📌as follows :
  Social media hack, (Facebook, Instagram, snapchat,Zoom, Tik tok etc)✔️
  Credit card top up,✔️
  Credit card dept clearing.✔️
  Database hack,✔️
  Money transfer,✔️
  Verified Paypal Accounts hack,✔️
  E mail hack,✔️
  College score upgrade ,✔️
  Android & iPhone Hack✔️
  BinaryOption funds recovery ✔️
  Website design ✔️
  Website hack✔️
  etc.

  CONTACT:
  🤳asorehackcorp@gmail.com
  cryptocoinintel@gmail.com

  Asore Corp®️
  ©️2020
  Terms and conditions apply.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do you need to hire a licenced hacker who can stand in court? Track Internet Browsing History and Read phone Access Address Book, totally worth your money, please no time wasters, he won’t under any circumstances work for free, you can reach him by email or text, The Ghost hacker Ethical hacking team is issuing out a premium for every hacking services, with sophisticated TECH in hacking world, reliable, effective , efficient and prolific in our deals.

  Make your contact for our professional hacking services today and be sure of a clean and thorough job. Changing of school grades, retrieving of school transcript , hacking of social media accounts eg facebooks, twitter, instagram ,hangout ,whatSapp , Wechat, including dating sites, deleting and retrieving of documents permanently, deleting
  criminal records, flipping of cash, BANK jobs with specific deals, cloning cell phone of your spouse or kids, company hacking and prototypes of any documents from the source .The best part is that it can never be TRACED back to you.

  Contact: Expressethicalhackingservices@gmail.com
  Text/Call: ‭+1 (424) 274-2967‬
  Business whatsapp:‪+19252910054‬

  OdpowiedzUsuń
 6. ARE YOU LOOKING FOR A PROFESSIONAL GENUINE HACKER ONLINE❓HAVE YOU LOST YOUR MONEY TO SCAMMERS💵? OR DO YOU WANT TO CATCH YOUR CHEATING SPOUSE🚻? AND LOTS MORE ! THEN TRY DCLEAKS INC. WHERE EVERY REQUEST ON HACKINGS ARE SOLVED.

  DCLeaks was created in June, 2016. It consists of a group of GREY HAT HACKERS and is an affiliate to Russian based hacking organisations such as Evil Corp and Fancy Bears. We have our interest focused on fighting online scam and exposing cheating/corrupt individuals through the efforts of our qualified Hackers who are recruited and registered. We do this by making sure that our clients get the best services on a basis of PAYMENT AFTER JOB SERVICE✔️. You can test run and make sure that the job is done before payment is made.
  Our Customer service is 100% guaranteed as we have received over 5,000 TESTIMONIES from all over the world and we offer one of the best Hacking services in the world.🌎

  Other services that we offer are listed below:
  ◾️Social media account
  hack (Facebook, Instagram, Twitter, Snap chat etc).✔️
  ◾️Recovery of Lost Funds to Scammers (Binaryoptions scam, bitcoin scam and romance scam).💵💰✔️
  ◾️Android and iPhone hack.📱✔️
  ◾️Cryptocurrency wallet repairs✔️
  ◾️Data base hack.💻✔️
  ◾️Credit card debt clearing.💳✔️
  ◾️Credit score upgrade.✔️
  ◾️E-mail hack.📬✔️
  ◾️Website hack.📡✔️
  ◾️Other Computer hacking related Jobs.
  Your Satisfaction is our Pride!
  For more information about DCLeaks Inc, check DCLeaks (Wikipedia)

  CONTACT:
  ✉️thedcleaks@gmail.com

  DCLeaks Inc.
  Terms and Conditions apply.
  Copyright©️2020. All rights reserved.

  OdpowiedzUsuń
 7. This will be simple steps to get a true hacker. I have been scammed too many times when i actually wanted to fix my credit profile due to negative information. This stopped me from buying a car, acquiring a mortgage or even a house. This particular thing gave me lots of concern because i needed to get a house for me and my family. while i was online, I ran into this hacker who’s good work is all over social media and net. Many people here endorsed CLEVER HACKER as a result of his good work, kindness and professionalism. When i contacted him he told me to give him some couple of days to get through it and I gave the hacker guy a try. To my greatest surprise he deleted all the negative information on my credit profile just as he said within 5 days. Am now proud of my credit score been increased to 790. All thanks to him. You can reach him through the contact; CLEVERHACKER.HACK@GMAIL.COM or (803)8145462

  OdpowiedzUsuń
 8. Greetings....
  Check out these credit cards today. 
  My name is Robert Williams from California. A successful business owner and father. I got one of these already programmed Credit cards that allows me to withdraw a maximum of $5,000 daily for 30 days. I am so happy about these cards because I received mine last week and have already used it to get $20,000. Mr Frank Richard   of Creditcards.atm@gmail.com is giving out these cards to support people in any kind of financial problem. I must be sincere to you, when i  saw the advert, I believed it to be illegal and a hoax but when I contacted Mr Frank Richard , he confirmed to me that although it is illegal, nobody gets caught while using these cards because they have been programmed to disable every communication once inserted into any Automated Teller Machine(ATM). If interested contact him as soon as possible Email:Creditcards.atm@gmail.com 

  Whatsapp:+1(305) 330-3282............

  Website:https://creditcardsatm.wixsite.com/website
  IF YOU ARE NOT SERIOUS DO NOT CONTACT ME

  OdpowiedzUsuń
 9. Pour remédier aux préjudices financiers subis sur internet, l'Organisme International de Répression Contre la Cybercriminalité (OIRCC) et la Brigade d'enquêtes sur les fraudes aux technologies de l’information (BEFTI) créés par les pouvoirs publics et en collaboration par Interpol mondial sont à la disposition de toute personne victime de toutes formes d'escroquerie sur internet. Contactez-nous directement à l'adresse suivante:

  interpol.victimearnaque@gmail.com / interpol.victimearnaque@gmail.com

  Votre plainte sera immédiatement prise en compte par nos experts et une procédure sera mise en œuvre de l'arrestation jusqu'au remboursement de la somme arnaquée y compris le dédommagement dans certains cas.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pour remédier aux préjudices financiers subis sur internet, l'Organisme International de Répression Contre la Cybercriminalité et la Brigade d'enquêtes sur les fraudes aux technologies de l’information créés par les pouvoirs publics et en collaboration par Interpol mondial sont à la disposition de toute personne victime de toutes formes d'escroquerie sur internet. Contactez-nous directement à l'adresse suivante:

  interpol.victimearnaque@gmail.com / interpol.victimearnaque@gmail.com

  Votre plainte sera immédiatement prise en compte par nos experts et une procédure sera mise en œuvre de l'arrestation jusqu'au remboursement de la somme arnaquée y compris le dédommagement dans certains cas.

  OdpowiedzUsuń
 11. Hello Are you a businessman, politician, music, student and want
  to be rich, powerful and famous in life
  needs power
  to realize their dreams. You can realize their
  dreams by a
  member of the Illuminate. with that all your
  dreams and
  the desires of the heart that can fully realized if you
  really want
  to be a member the big names of the
  Illuminate then you
  can contact (thoejohn12345@gmail.com)

  WhatsApp +79267719496 number thanks ..

  OdpowiedzUsuń
 12. Have you been defrauded by deceptive Bitcoin traders? Or are you seeking to recover funds you lost on telegram accounts to take over hackers/rippers?. I personally will recommend no one other than albertgonzalezwizard (@) gmail com This is the least I could do for them after they saved my life by helping me recover up to 3.966BTC in less than two weeks from an online ripper lately. I got referred to them via my colleague at work , they also helped his spouse recover tokens and coins lost to scams .I'm glad I got in contact with this specialist because I would have most likely fallen victim to another online fraudster all in the name of them trying to help me. I owe this people a lot because it is so hard to see legit help online. Are you having similar issues with your BTC Wallet,Don't get scammed by these online fraudsters, contact albertgonzalezwizard (@) gmail com they are the most efficient and most trusted recovery expert on here Whatassp +31684181827 or Telegram: +31687920980

  OdpowiedzUsuń
 13. Let me tell you how this uncommon hacker Erased my driving record within 4 days. I had been battling with my driving record as I was in 8 points which my driving license has been revoked. I have several traffic violations and accidents, I'm currently unemployed and rigorously seeking employment. The companies/agencies I'm applying for check my driving record, and they inquire about it on the applications. I assume they frown on extensive records and may affect my chances of getting the job. A good friend of mine told me how marvelous and guaranteed DOOM HACK Job, was for giving him access to spy his wife's phone without physical installation on her phone and increased his credit score. Then, I gave him a trial and to my surprise he erased my driving record. I went for a driving test like a first timer and I got a new driving license and I was able to secure my job. he’s cell number whatsapp +1(289)960-0524) email: doomhackcyberwizarduk@yahoo.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Have you been defrauded by deceptive Bitcoin traders? Or are you seeking to recover funds you lost on telegram accounts to take over hackers/rippers?. I personally will recommend no one other than  WIZARDBRIXTON@GMAIL.COM 
  This is the least I could do for you after they saved my life by helping me recover up to 3.966BTC in less than two weeks from an online ripper  lately.    I got referred to them via my colleague at work , they also helped his spouse recover tokens and coins lost to scams .I'm glad I got in contact with this specialist because I would have most likely fallen victim to another online fraudster all in the name of them trying to help me. I owe this  people a lot because it is so hard to see legit help online. Are you having similar issues with your BTC Wallet, Don't get scammed by these online fraudsters,contact  WIZARDBRIXTON@GMAIL.COM   WhatsApp : (+1- /807-23 ) 4-0428 ;) they are the most efficient and most trusted recovery expert on here 

  OdpowiedzUsuń
 15. Wizard Brixton Group of Hacker save My Marriage I was a victim of Marriage cheats from my husband without knowing he has a family outside our Marriage and has been spending my money on them I never know he was capable of such but due thou the recently way he starts sneakily around I got suspicious of him and was in need of a Hacker to spy on him without no doubt my suspicious was true. Wizard Brixton Hacker got me proof of his message and calls and the address of other families where he goes frequently if you have such a cheating partner contact him via Wizardbrixton at Gmail dot com WhatsApp : (+1- /807-23 ) 4-0428 he is a Real Wizard

  OdpowiedzUsuń

 16. It's A Great Year to start with Great Ambitions,fulfill dreams and strive through Greater Heights. But you have to be careful not to fall victims of Online Scams.
  BEWARE OF FRAUDSTARS
  If you have been a VICTIM,
  Contact:
  Cell number-: +1 (502) 482-3528
  barneshack9 @ gmail. com OR kelchambers60 @ gmail. com for Directives.
  Here, It's always a win for you.
  Without any Reasonable doubts, it is no News that BARNESHACK INTEL offers one of the best Hacking Services World Wide.


  BARNESHACK CONFIRMS WORK done before Service is paid. Excellent Customer Service AND A 100% Guarantee.
  BARNESHACK INTEL Wishes You all A PROSPEROUS NEW YEAR.

  All rights reserved.
  Copyright© 2022 Privacy Policy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Welcome to the future! Financing made easy with Prof. Mrs. DOROTHY JEAN INVESTMENTS

  Hello, Have you been looking for financing options for your new business plans, Are you seeking for a loan to expand your existing business, Do you find yourself in a bit of trouble with unpaid bills and you don’t know which way to go or where to turn to? Have you been turned down by your banks? MRS. DOROTHY JEAN INVESTMENTS says YES when your banks say NO. Contact us as we offer financial services at a low and affordable interest rate of 2% for long and short term loans. Interested applicants should contact us for further loan acquisition procedures via profdorothyinvestments@gmail.com

  We invest in all profitable projects with cryptocurrencies. I'm here to share an amazing life changing opportunity with you. its called Bitcoin / Forex trading options, Are you interested in earning a consistent income through binary/forex trade? or crypto currency trading. An investment of $100 or $200 can get you a return of $2,840 in 7 days of trading and you get to do this from the comfort of your home/work. It goes on and on The higher the investment, the higher the profits. Your investment is safe and secured and payouts assured 100%. if you wish to know more about investing in Cryptocurrency and earn daily, weekly OR Monthly in trading on bitcoin or any cryptocurrency and want a successful trade without losing Contact MRS.DOROTHY JEAN INVESTMENTS profdorothyinvestments@gmail.com

  categories of investment

  Cryptocurrency
  Loan Offer
  Mining Plan
  Business Finance Plan
  Binary option Trade Plan
  Forex trade Plan
  Stocks market Trade Plan
  Return on investment (ROI) Plan
  Gold and Silver Trade Plan
  Oil and Gas Trade Plan
  Diamond Trade Plan
  Agriculture Trade Plan
  Real Estate Trade Plan

  YOURS IN SERVICE
  Mrs. Dorothy Pilkenton Jean
  Financial Advisor on Bank Instruments,
  Private Banking and Client Services
  Email Address: profdorothyinvestments@gmail.com
  Operation: We provide Financial Service Such As Bank Instrument
  From AA Rate Banks, Cash Loan,BG,SBLC,BOND,PPP,MTN,TRADING,FUNDING MONETIZING etc.

  OdpowiedzUsuń
 18. i won the lottery and then people kept on asking me how did i do it, well yea there is a little secrete you all never knew about, i was able to win the 80.000.000 lottery with the help of Dr Dominion lottery winning spell, he gave me number to play and instructed me when to play the lottery and i did as he instructed, my dear friends getting rich is never by luck it's something we all have to work for, people have been playing same lottery for years now and have never won, we need to be on the right track to get what we want i am saying this here because i want the best for everyone, you can't win the lottery just like that you need to know exactly what to do, what to play and when to play this is a truth that no one will never tell you, if you want to win big my dear i advice you to talk to Dr Dominion let him guide you on what to do and how to do it with his lottery spell. you can try him

  Email: dominionlottospelltemple@gmail.com
  website: https://drdominiontemple.com

  OdpowiedzUsuń
 19. ★ SCHWARTZ SOFTWARE HACKING GROUP ★SCHWARTZSOFTWAREHACKINGPROGRAM@GMAIL.COM★
  ★ THE  SPECIAL SERVICES THEY OFFER ARE:
  * RECOVERY OF LOST FUND ON ANY CRYPTO WALLET (ATOMIC WALLET, TRUST WALLET, META MASK WALLET, EXODUS WALLET, COIN BASE, BLOCKCHAIN, BINANCE, ETC)
  * RECOVERY OF LOST FUNDS ON BINARY OPTIONS
  * Credit Cards Loading ( USA Only )
  * BANK Account Loading (USA Banks Only)
  * MOBILE SPY
  * MOBILE MESSAGE HACK ( SNAPCHAT, INSTAGRAM, SMS, VOICEMAIL CALL RETRIEVE, SPY ANY CHAT APP, CLONING A MOBILE AND HAVE ACCESS TO SMS  AND READ IT ANYTIME )
  * TRACK YOUR PARTNER AND GET THEIR LOCATION WITHOUT THEM KNOWING
  * WE HAVE THE BEST TECHNICAL HACKING STRATEGIES WHICH SURPASSES ALL OTHER HACKERS

  ★ You can also contact us for other Cyber Attacks And Hijackings, we do All Hacking Services ★

  ★ CONTACT US AT : schwartzsoftwarehackingprogram@gmail.com  +1 704-313-9661

  OdpowiedzUsuń
 20. I would strongly love to recommend the services of the best team of dark web hackers. They are professional and very discreet in carrying out their jobs, they have the best customer service agents and satisfaction at heart. If you have any services you wish to contact them for, go on info@albertgonzalezwizard.online / Whatsapp +31684181827 or Telegram:  +31687920980. They help track and monitor your cheating partner's phone without his idea, clear or erase criminal records as well as repair a bad credit score, all social media hacks,funds recovery and many others.

  OdpowiedzUsuń
 21. WHERE YOU SCAMMED OF YOUR COINS? CONTACT MORRIS GRAY FOR HELP!!!

  I invested a total of$95,000.00USD worth of Bitcoin with an online company who does trading and was guaranteed a payout of 25% a week. They ended up shutting down their company website but their website was still running. So I could still see my dashboard at that time and instead of paying weekly they ended up compounding my money. It ended up compounding to$179, 000USD so I requested for a withdrawal which was declined before they shutdown their website, I complained to my colleague at work who directed me about this recovery expert, Mr. Morris Gray, that helped him, I contacted him immediately, what surprised me most, was that I recovered my money that same week. You can contact him on his email at { MorrisGray830 at Gmail Dot com } and he will assist you on the steps to recover your invested funds.
  Just trying to help those who where scammed just the way I was too.

  OdpowiedzUsuń
 22. Never met any hacker as discreet and fast like this WIZARD BRIXTON Hacker. He’s called BRIXTON and he has helped me in multiple ways first was when my ex wife cheated on me and now he’s helping me paying my credit cards debts plus he helped me gain access to my spouse phone remotely and I was able to use that against her in court. I must say he’s the best at what he do and I recommend him to the world. Email; Wizardbrixton at gmailDOTcom , you can be sure to thank me later. I will keep on telling the world that he’s the best out there, I am very thankful because he gave me and my kids a second chance .Are you interested in the service of a hacker to get into a phone, Facebook account, snapchat, Instagram, yahoo, WhatsApp, get verified on any social network account, increase your followers by any amount, bank wire and bank transfer. Contact him on WIZARDBRIXTON@GMAIL.COM

  OdpowiedzUsuń
 23. THIS IS THE BEST THING THAT HAS EVER HAPPENED TO ME

  I was scammed of $379,000 worth of bitcoin with a scam forest investment unknowingly then,
  I didn’t know what to do.. I felt like committing suicide, but fortunately for me, my friend introduced me to a cyber crime investigator ( Mr Morris Gray )who also helps in recovering lost invested funds, After working with him, to my greatest surprise, in just few days I got all my lost funds back, and he only took just 15% out of the recovered funds, if you have been scammed with fake forex you don’t need to be scared or worried, because you can also reach him on his email: ( Morris Gray 830 @ gmail . com )
  He will recover your lost bitcoins back fast and smoothly...
  You can WhatsApp him via +1 (607) 698-0239.
  And you will be amazed….!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. 🔺Hello I greatly recommend you Via our ongoing Invitation to join our Great Illuminati and become Rich and Famous. Are you seeking for Wisdom and Knowledge? Are you a Business man/woman, Pastor,pianist,engineer,scientist, lawyer,Politician,Model,Music Teacher,Photographer,Musician,Doctor,fashion artist,Footballer,pilot,Swimmer, e.t.c? Do you want to be a Famous Artist or an Actor, and you want to be Rich, Powerful and Famous in the world? Join the Illuminati New World Order and let your Dreams come through, Become a new member today receive the sum of $1,500,000 USD to start a legitimate 10% guarantee business and with a car. We The Illuminati is an elite organization of world leaders, business authorities, innovators, artists, and other influential members of this planet. Our coalition unites influencers of all political, religious, and geographical backgrounds to further the prosperity of the human species as a whole, as the Elites 👁🔺. THIS IS YOUR ONE LIFE TIME OPPORTUNITY. WE'RE ALWAYS WATCHING OUT FOR YOU. Email illuminatisecretauthorities@gmail.com Note: There aren't any Human sacrifices and no bloody involvement.


  Please note, Kindly make sure all your responses are sent directly to the Illuminati secret Authorities email stated above only at: illuminatisecretauthorities@gmail.com or Call +1 (206) 895-6205 For more instructions on our membership process.

  Invite customers Get $50,000 USD reward 100% guaranteed and legitimacy

  OdpowiedzUsuń
 25. I was in a very bad situation financially after losing all my savings to a cryptocurrency investment scam, I was swindled off all my entire savings and went bankrupt after borrowing from everyone around me. I thought I was going to lose my life until I saw a pop-up on the internet about WARDRIVERS CYBER, a cryptocurrency recovery company that has been helping many others to recover their funds. I hurriedly contacted them and gave them all the information about the scam that took my entire savings, it only took WARDRIVERS Cyber 48 hours to recover my funds, and was able to track down these scammers. I’m truly grateful for their efforts and swift response in helping me recover my money. I’m recommending their service to everyone out there, if you wish to contact WARDRIVERS, you can reach them via E-mail: WARDRIVERSCYBERSERVICE(@)TECHIE.COM

  OdpowiedzUsuń
 26. A few months ago, I stumbled upon a post about a cryptocurrency investment platform that I thought was a good idea at that time to invest in crypto, I didn’t realize I was being catfished by the cryptocurrency investment manager who promised me huge returns on my investment. I lost my capital of $470,000 and interest without receiving any profits in return. I was depressed and had no idea how to move forward. I told my colleague at work about it and I was referred to Astraweb Cyber Service, a cryptocurrency recovery company. I provided all the information about the scam to them, and Astraweb was able to recover my funds within 72 hours. I’m truly grateful for their help and I want to recommend their service to everyone affected by these cryptocurrency scams. You can reach Astraweb via E-Mail: ASTRAWEB@CYBERDUDE. COM

  OdpowiedzUsuń
 27. STOLEN OR LOST CRYPTOCURRENCY RECOVERY. 
  I would really consider myself to be one of the very few lucky ones as I
was able to have my funds recovered from this scam Binary option 
brokers, although it was through unethical means as far I am concerned 
but what can I care after how my hard-earned funds where taken from me, 
these guys are the best in less than 7days all my funds including 
bonuses had been recovered. send a mail to
  “HTTPS://RECOVERMYLOSS.NET”
  RECOVERMYLOSS000@GMAIL.COM
  101 N BRAND BLVD. 
  11TH FLOOR GLENDALE CA 91203
    

  OdpowiedzUsuń
 28. Sometimes there are reason that warranties that you use extra hand and tools in solving your relationship issues, especially when its about infidelity and all sorts of unnecessary fights, well I've once been in this shoes and i made an encounter with the magic fingers of almondcyberwizard@yahoo.com I sent him an email in regards to see what my partner has been up to and gaining an access remotely to my spouse's computer and social media accounts, sincerely it was the best service I could ever imagine, the response, turn outs and results were swift and perfect. I urge you to take the same step i took by sending them a mail today, you'll be glad you did
  Thanks

  OdpowiedzUsuń
 29. A hair vendor I patronize so well allegedly slept with my husband few days ago and I caught them red handed with the help of anonymousmaskhat@gmail.com after raiding my husband’s phone remotely. Thank you anonymousmaskhat@gmail.com for a job weldon.

  OdpowiedzUsuń
 30. I hired jeajamhacker@gmail.com to see if my girlfriend was cheating on me because I saw all the signs but no proof, After I got in contact with this hacker it was so easy to get the proof have always wanted, starting from her WhatsApp messages, deleted text messages, text messages, call logs and many more all thanks to you jeajamhacker@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 31. Thank you spyexpert0@gmail.com with his services I was able to gain access into my partner instagram account without notifications from my partners instagram account.

  OdpowiedzUsuń
 32. My husband had shit hiding on his GMAIL account and I needed to break into but was never easy. but became easy when I was referred to darkhatthacker@gmail.com as one of the best hackers and indeed darkhatthacker@gmail.com is the best. This hacker hacked into my husband GMAIL ACCOUNT without a single trace and now am currently am in my husband GMAIL account without any form of notifications from his end.

  OdpowiedzUsuń
 33. I just caught my best friend trying to sleep with my husband with the help of spyexpert0@gmail.com She copied my husband number from my phone, still asking my self how she was Able to unlock my phone. when she finally got in contact with my husband she told him how she took the number and to tell you how stupid my husband is he also decided to cheat on me with her. Am just thankful to you spyexpert0@gmail.com for your services when it comes to phone hacking this is the 2nd time using your services and it still came out 100% successful.

  OdpowiedzUsuń
 34. My husband cheated on me with my boss at work after I invited him over for a birthday party at my work, Boom they exchanged numbers at my back. All of this I found out when I became so suspicious about my husband whenever he gets calls or text messages his always not comfortable, so I hired darkhatthacker@gmail.com For a phone hack that was how I was able to find out that my husband has been sleeping with my boss. I feel so heart broken but with this evidence I have against my cheating husband I think a divorce is going to be best for my mental health.

  OdpowiedzUsuń
 35. Women are so impossible I can’t believe my girl friend slept with her lecturer just for grades and still had the mind to tell her friend how much she enjoyed the lecturers d***k. I read all of this when i got into her phone remotely with the help of verifiedprohackers@gmail.com. thank you so much verifiedprohackers@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 36. My Ex Boyfriend has always threatened me on leaking my nude and sex tape to my husband for the past 5 months now, he always collects money from me whenever he feels like. But all thanks to this hacker called russiancyberhackers@gmail.com this hacker wiped all my nude pulse sex tapes out of my ex boyfriend phone and today am a free woman. I really appreciate you russiancyberhackers@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 37. A very big thank you to anonymousmaskhat@gmail.com for helping me hack into a WhatsApp business account without any form of trace. Am so happy

  OdpowiedzUsuń
 38. After getting in contact with jeajamhacker@gmail.com I now know who my husband sneaks out at night to talk to over the phone after a successful phone hack with the help of jeajamhacker@gmail.com. thank you so much jeajamhacker@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 39. My step mom has been cheating on my dad for a while now but my dad never knew or suspected until I caught her red handed, but there again my dad will never believe me so I needed proof and with the help of spyexpert0@gmail.com I got the proof I needed after hacking into my step mother’s phone remotely and I presented the results to my dad. I just want to really appreciate spyexpert0@gmail.com I have never had the thought to hack anyone’s phone but I had to do this for my dad and you came through for me at a very affordable price thanks once again.

  OdpowiedzUsuń
 40. Thank you so much darkhatthacker@gmail.com, with the proof and evidence you provided for me when I suspected my husband was cheating on me. Am happy to tell you openly that I won the divorce court case without stress now I can be a happy woman again. Thank you once again

  OdpowiedzUsuń
 41. I got a WhatsApp hacked successfully with the help of russiancyberhackers@gmail.com with no trace.

  OdpowiedzUsuń
 42. It’s unfortunate that as a footballer that I am, my wife cheats on me whenever am out of the state for trainings with my team and It was so easy catching her red handed as I was able to hire jeajamhacker@gmail.com to have her phone tracked down and monitored that was how I was able to see how I was cheated on. Thank you so much jeajamhacker@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 43. verifiedprohackers@gmail.com is a very reliable hacker, and has never disappointed the few times I used his services. Thank you verifiedprohackers@gmail.com for being real to me and to others.

  OdpowiedzUsuń
 44. I caught my wife and her pastor having an affair with the help of russiancyberhackers@gmail.com, After the phone hack i saw so many things, the likes of there chats and also got all the video calls they did in the past in-fact this hacker is a guru. As i speak I have so many evidence and I will expose them in no time.. thank you so much russiancyberhackers@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 45. Thank you so much anonymousmaskhat@gmail.com for delivering on an iPhone 15 phone hack 100% without any notifications or trace by the victim.

  OdpowiedzUsuń
 46. WHERE CAN I HIRE A HACKER ONLINE? GRAYHATHACKS CONTRACTOR

  I found myself in a difficult situation when I reached out to Grayhathacks. My ex-boyfriend had posted incredibly embarrassing pictures of me on his social media accounts, and I was desperate to have them removed. Despite my attempts to reason with him, he was uncooperative and refused to comply. That's when I made the decision to give Grayhathacks a chance.

  The process of hiring their services was remarkably smooth and efficient. I was amazed at how simple it was to hire a hacker online. The only challenge I faced was ensuring I selected the right hacker for the job and how I could verify their legitimacy. Fortunately, my older brother had previously utilized Grayhathacks' services and had a positive experience. I reached out to them via email, detailing my issue, and received a prompt response from one of their team members. From that moment on, I felt confident that I was on the path to resolving my problem. The team at Grayhathacks was professional, empathetic, and guided me through each step of the process.

  Their first course of action was to conduct a thorough investigation of my ex-boyfriend's social media accounts and the origin of the pictures. They then informed me that they required some time to gather the necessary information and devise a plan of action. Throughout this period, they kept me informed of their progress through both email and WhatsApp.

  Once they had gathered all the necessary information, they presented their proposed method to me. It involved a strategic blend of social engineering, phishing, and, as a last resort, a potential DoS attack. Initially, I was hesitant, but Grayhathacks reassured me of their expertise and resources to handle the situation delicately, ensuring no harm would come to my ex-boyfriend's accounts. My sole desire was to erase all traces of my photos from his accounts and backups, freeing myself from any potential blackmail.

  The plan was executed flawlessly. Grayhathacks maintained constant communication, updating me at every turn. Within a matter of days, my ex-boyfriend's social media accounts were rid of the incriminating photos. They even provided me with screenshots as evidence of their success. To ensure thoroughness, they continued to monitor his accounts to prevent any unexpected surprises. Their efficiency and professionalism left me in awe, and I am immensely grateful for their assistance.

  For all your hacking needs, Grayhathacks is the ultimate solution. Contact them via email at grayhathacks@contractor.net or reach out on WhatsApp at +1 (843) 368-3015. Trust in their expertise to handle your situation with precision and discretion.

  OdpowiedzUsuń