Brzytwa w barber shopie - co na to Sanepid?

04 lipca 2019


Powrót do tradycyjnego rzemiosła fryzjerskiego oznaczał również powrót do golenia brzytwą. Jednak wraz ze wzrostem świadomości i wiedzy na temat chorób, jakie może powodować brak właściwej dezynfekcji sprzętu, współczesne standardy higieny zmieniły się diametralnie. 

Gdy byłam dzieckiem, ojciec zabierał mnie ze sobą do fryzjera. Pamiętam brzytwy wsadzone do słoika ze spirytusem, w którym się „dezynfekowały”, ale również pamiętam jak fryzjer mojego ojca brał konkretnego łyka spirytusu i robiąc ustami „dezynfekującą” mgiełkę pluł na brzytwę, którą chwilę wcześniej golił innego klienta (!) Oczywiście oszczędzał na owej mgiełce bo najważniejszym w tym całym procederze było po prostu chlapnięcie sobie w trakcie pracy.

W tym świetle decyzja Sanepidu o zaprzestaniu używania brzytwy nie powinna nikogo dziwić. Choć wiekowi fryzjerzy męscy nic sobie z tego zakazu nie robili to uzyskał on niemal mityczną rangę. Gdy barbering na nowo zawitał do Polski, wciąż panowało przekonanie, że używanie brzytwy jest absolutnie niedozwolone, a tak naprawdę nigdy nie powstały przepisy, które jednoznacznie zakazywałyby używania tego sprzętu. Powstał już artykuł o goleniu, ale temat jest wciąż żywy i na każdym niemal szkoleniu bombardowana jestem pytaniami dotyczącymi higieny i bezpieczeństwa pracy. Dlatego postanowiłam napisać o tym jeszcze raz, dla tych, którzy nie mają czasu lub chęci by przekopać się przez kilkadziesiąt wcześniejszych wpisów.


BRZYTWA KUTA VS SHAVETTE 

W odpowiedzi na brzytwę kutą pojawiła się, ułatwiająca cały proces golenia, brzytwa na wymienne ostrza zwana obecnie shavette - po polsku szawetka. Gdy do barberskich salonów powróciło tradycyjne golenie instytucja Sanepidu rozkładała ręce nie wiedząc jakie przepisy stosować. Tak jak co roku zima zaskakuje drogowców tak brzytwa w dłoni polskiego barbera zaskoczyła „Panie z Sanepidu”. Początkowo sami fryzjerzy wymyślali zasady higieny. Jak chociażby opakowania na odpady medyczne. Prawda jest niestety taka, że do dnia dzisiejszego nie ma przepisów regulujących używanie brzytwy czy szawetki w salonie fryzjerskim, a „Panie z Sanepidu” posiłkują się Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która nie odnosi się wprost do salonów fryzjerskich.W 2012 wygasło rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Przez 7 lat nie udało się stworzyć nowego rozporządzenia, którego wymogi weszłyby w życie, stąd też zasady, obowiązujące w salonach fryzjerskich w każdym województwie są nieco inne.

Jedno jest pewne jeśli chcecie używać w swoich salonach brzytwy kutej musicie posiadać autoklaw czyli urządzenie do STERYLIZACJI sprzętu medycznego (pamiętajcie, że sterylizacja a dezynfekcja to dwa różne pojęcia i różne procedury). Jest to dość uciążliwe i czasochłonne. Nie jestem specjalistką od autoklawów, ale z tego co się orientuję proces sterylizacji trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i nie jest on obojętny dla narzędzi (w tym przypadku dla brzytwy). Dodatkowo za każdym razem należy zrobić wpisu do zeszytu kontrolnego, zwanego zeszytem kontroli procesu sterylizacji. Dużo zabawy, do której niestety trzeba się przyłożyć jeśli nie chcemy ryzykować zdrowia naszych klientów.

Rozwiązaniem jest używanie brzytwy na wymienne ostrza. Choć mają one wielu przeciwników, to bezpieczeństwo, higiena i wygoda biorą górę, dlatego zdecydowana większość barberów pracuje właśnie na nich. Myślę, że w Polsce jest zaledwie kilka barber shopów, które zdecydowały się (choć lepszym określeniem będzie odważyły się) na pracę brzytwami kutymi. Oczywiście jest to efektowne i robi na klientach duże wrażenie, ale nie do końca jestem przekonana czy gra jest warta świeczki.


ŻYLETKA - ODPAD MEDYCZNY

Wracając do brzytwy na wymienne ostrza to należy pamiętać, że „Panie z Sanepidu” nie przymykają na nie oczu. Gdy używamy ich w salonie musimy zaopatrzyć się w pojemniki na odpady medyczne, których wywozem zajmują się wyspecjalizowane firmy, z którymi powinniśmy mieć podpisaną umowę. Odpady medyczne (a do takich zaliczane są żyletki) mogą być gromadzone poza lodówką tylko do 72h lub w lodówce do 30 dni. Oznacza to, że powinniście zaopatrzyć się w lodówkę przeznaczoną tylko do przetrzymywania pojemników ze zużytymi żyletkami. Słyszałam kiedyś historię, że w jednym z salonów „przeszła” lodówka turystyczna (?!) czy to prawda, nie wiem, ale nie polecam tej metody.

Raczej zainwestujcie w mikro-lodówkę, wtedy nikt się do Was nie przyczepi. Inną metodą jest podpisanie umowy z gabinetem medycznym, salonem tatuażu, apteką lub salonem fryzjerskim czy kosmetycznym, który umowę na wywóz odpadów medycznych już ma.

Czy zużyta żyletka jest odpadem medycznym - na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, a ja słyszałam już różne historie. Teoretycznie możemy tłumaczyć się tym, że żyletka służy do podgalania i nie przerywa ciągłości tkanek, jednak jest mało prawdopodobnym byście tym tłumaczeniem kogokolwiek przekonali. Jeśli ktoś lubi wojować to oczywiście może rozpocząć bitwę z Sanepidem, ja na to nie mam czasu, ani ochoty więc postępuję zgodnie z wytycznymi.


RĘCZNIKI

Podczas wizyty Sanepidu również ręczniki wielokrotnego użytku będą kontrolowane, a konkretnie sposób ich prania oraz przechowywania. Muszą być one zabezpieczone przed zabrudzeniem czyli powinny być przechowywane w zamkniętych szafkach lub pojemnikach, natomiast zużyte muszą lądować w specjalnie do tego przeznaczonym koszu z pokrywą, który nie może znajdować się w sali głównej czyli w sali gdzie obsługiwani są klienci.

Jeśli chodzi o pranie ręczników, to ja wybrałam opcję PRALNIA. Jest to opcja wygodna (pralnia odbiera i przywozi pranie) oraz bezpieczna bo ręczniki poddawane są dezynfekcji. Na ostatniej kontroli musiałam przedstawić umowę z pralnią oraz wskazać zakres usług jakie są dla nas wykonywane, w tym właśnie dezynfekcję.


HIGIENA NA STANOWISKU PRACY

O czym jeszcze należy pamiętać wykonując zabieg golenia? O przestrzeganiu higieny na stanowisku pracy. Nie muszę chyba nikomu mówić, że brzytwa na wymienne ostrza również wymaga dezynfekcji i dokładnego mycia, ale ze szczególną dbałością należy podejść do tematu kosmetyków wykorzystywanych podczas pracy.

Pod żadnym pozorem nie wolno używać mydeł lub kremów do golenia w tyglu lub innych tego typu pojemnikach. Dozwolone jest używanie tylko takich kosmetyków, z których możemy odmierzyć porcję i wyrobić pianę w osobnym naczyniu, które zaraz po usłudze musi być zdezynfekowane. Nie wolno wkładać pędzla do całego produktu ponieważ robimy to wielokrotnie w ciągu golenia przez co wszystkie drobnoustroje ze skóry klienta dostają się do kosmetyku. Jeśli nie wykonujecie pełnego golenia, a jedynie podgalanie konturów brody znacznie wygodniejsze jest używanie kosmetyków z aplikatorem (np. żel do golenia) lub olejków, które rozprowadzamy po skórze palcami, a nie pędzlem, który po każdym kliencie również powinien być zdezynfekowany. Bardzo trudno dezynfekuje się pędzle z naturalnego włosia, gdyż środki odkażające niszczą szczecinę, która zaczyna się kruszyć i finalnie włosie wypada, ponadto taki pędzel bardzo długo schnie przez co staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii czy grzybów.

Współczesna technologia pozwala na wyprodukowanie takich syntetycznych włosów, które dużo lepiej sprawdzają się w warunkach salonowych, i wbrew pozorom zdecydowanie lepiej ubijają pianę ponieważ świetnie sprężynują. Najwyższy czas by teorie naszych dziadków i ojców schować do szuflady bo rozwój technologiczny ostatnich 30 lat daje nam nowe rozwiązania, narzędzia i możliwości.


AŁUN

Dużo się mówi o ałunie, a wciąż wiele osób robi wielkie oczy na wieść, że nie wolno używać ałunu w kostce. W salonie fryzjerskim jedyną, dozwoloną wersją ałunu są jednorazowe zapałki ałunowe. Odrywacie, używacie, wyrzucacie - najlepiej do pojemnika na odpady medyczne.


ZDROWIE W CENIE USŁUGI

Każdy z nas stara się oferować usługi na najwyższym poziomie, a w cenę każdej powinno być wliczone bezpieczeństwo klientów, którzy oddają się w nasze ręce. Sanepid wymaga wielu dokumentów, procedur, kart charakterystyk etc., ale procedury, które znajdują się na kartce papieru i wyciągane są tylko na czas kontroli, nie mają najmniejszego sensu. Z nimi trzeba się zapoznać, nauczyć się ich, przekazać wszystkim pracownikom, i postępować zgodnie z nimi każdego dnia pracy. Pozwoli to Wam uniknąć kłopotów, a Waszym klientom zapewni bezpieczną i przyjemną usługę.


POLECANE PRODUKTY
Autorka: Patrycja Besaha - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiej sceny barberskiej. Właścicielka Petit Pati Barber Shop, oraz organizatorka szkoleń w Petit Pati Barber School. Ambasadorka marki Freak Show.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

14 komentarze

 1. Potrzebujesz zatrudnić hakera❓ Następnie skontaktuj się z PYTHONAX✅

  Naprawdę niesamowita okazja do skontaktowania się z PYTHONAX polega na tym, że dokonany przez nas Hack nie może zostać namierzony, ponieważ każde nasze zadanie hakowania jest silnie chronione przez naszą zaporę ogniową. To tak, jakby powiedzieć, że jeśli ktoś spróbuje wyśledzić Hack, doprowadzi go do nas i zablokujemy wszystkie jego działania.

    Jesteśmy prawie niewidoczni dla władz od prawie dekady, a jeśli przejdziesz do Google PYTHONAX, tak naprawdę nie o nas wyjdzie, możesz zobaczyć tylko komentarze zrobione przez nas lub o nas.

    Kolejną niesamowitą rzeczą, z której możesz skorzystać przy zatrudnianiu naszych hakerów, jest to, że otrzymujesz Legit i najlepszą usługę hakowania, ponieważ zapewniamy Ci profesjonalnych hakerów, którzy mają specjalizacje w obszarze hakowania.
     Wykonujemy każdego hacka, używając specjalnych narzędzi hakerskich, które otrzymujemy z ciemnej sieci.

     Niektóre z oferowanych przez nas usług hakerskich to:
  ▪️ Hakowanie i klonowanie telefonów ✅
  ▪️Hakowanie komputera ✅
  ▪️ Hakowanie kont e-mail i mediów społecznościowych✅
  ▪️ Odzyskiwanie usuniętych plików✅
  ▪️ Śledzenie i znajdowanie osób ✅
  ▪️Unikanie oszustów✅
  ▪️ Wykrywanie włamań ✅
  ▪️Stealing / Kopiowanie plików i dokumentów z ograniczonych sieci i serwerów ✅
  ▪️Mnożenie Bitcoinów✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy z opcji binarnej ✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy na rynku Forex✅
  ▪️ Odzyskiwanie pieniędzy opcji IQQ
  I wiele więcej......


  Niezależnie od tego, jakiej usługi hakerskiej potrzebujesz, po prostu prześlij nam e-mail na adres e-mail podany poniżej.
  pythonaxhacks@gmail.com
  pythonaxservices@gmail.com

    PYTHONAX.
  2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

  OdpowiedzUsuń
 2. If you need an effective, efficient, brilliant hacker to spy on your cheating spouse,boyfriend/girlfriend contact HACKINTECHNOLOGY@GMAIL.COM is a reliable hacker who is trustworthy, he helped me to settle bank loans,he also helped me to spy on my ex spouse WhatsApp and I got to know about all his little secrets, thanks to him I am now a free man,contact him and thank me later.

  OdpowiedzUsuń
 3. ARE YOU IN NEED TO HIRE A PROFESSIONAL HACKER,?

  Solving a problem for which you know there’s an answer is like climbing a mountain with a guide, along a trail someone else has laid. The globalkos are here to meet your needs in which ever hacking services needed or required by our (clients) are fully met within a short period of time.
  The new development on the Globalkos platform is to assign to you the right HACKER to deal with, depending on the kind of problem you are willing to get fixed. 
  Here, you would be refer to a legit professional hacker known for massive skills and security abilities.
  Skilled and professionally trained to render service like.
  ●Mobile Phone hack (Whatsapp, Facebook, Instagram, snapchat etc)
  Have you been suspecting your spouse whether he/she is cheating on you? If yes, the globalkos are willing to help you penetrate the target's cell phone having full remote access and extracting information you need as an evidence against the target. Other core services includes,
  ●Credit card top up,
  ●Credit card dept clearing.
  ●database hack,
  ●money transfer,
  ●Verified Paypal Accounts hack,
  ●email hack,
  ●Grades upgrade: (Upgrading of university scores).
  ●Android & iPhone Hack
  ●BinaryOption funds recovery.
  Our strength is based on our ability to bring together active cyber security professionals who individually has acquired enormous exposure in the world of HACKING
  Our primary reason for this main development is to ensure that those in need of help don’t get ripped off by forgeries.
  Just in case you might be wondering who we are.
  The globalkos are group of skilled professional hackers driven by passion to make the internet a safer place and rendering proficient services to those having cyber problems.
  Globalkos has grown and expanded since it formation over the years due to the experience and professionalism of our management and technical staff.
  As part of our corporate goals, providing value added services to meet our client needs and requirements has been our sustaining impetus.
  For more enquiries and help,
  Visit: theglobalkos (at)gmail . Com
  Globalkos©️LLC 2030

  OdpowiedzUsuń
 4. HAVE YOU BEEN IN SEARCH FOR GENUINE HACKER'S ONLINE?. HAVE YOU LOST YOUR MONEY TO BINARY SCAMMERS OR ANY ONLINE SCAM WHATSOEVER?. WELL, YOU HAVE FOUND REDEMPTION IN ASORE CORP.
  asorehackcorp@gmail.com

  Asore Corp is a Russian based group of multinational Hacker's, an affiliate of Evil Corp. We have mutual interests obliged to fight online scam and scammers in general. In doing this, we make sure by all means necessary that our clients get the best of services on a🔐PAYMENT AFTER JOB IS DONE BASIS✔️. This means we accept workmanship fee after your job is done. 

  ⚠️ BEWARE OF FRAUDSTARS
  if you have been a VICTIM, contact us via:
  ✅ mercurycrimewatch@gmail.com
  Here, it's always a win for you.

  Having been on various headlines since 2004 hitherto, Asore Corp hosted a conference in August 2006 tagged "The Hacker's profile", which was anchored by Morgan Marquis Boire a then Hacker at Microsoft. Also, Asore Corp have acquired a hall of fame well deserved for solving tedious puzzles shocking the internet countless times. We possess highly qualified hackers recruited and registered under the right agencies. 
  Without any reasonable doubts, it is no news that Asore Corp offer one of the best Hacking services world wide. 
  Amongst others, services we offer are listed 📌as follows :
  Social media hack, (Facebook, Instagram, snapchat,Zoom, Tik tok etc)✔️
  Credit card top up,✔️
  Credit card dept clearing.✔️
  Database hack,✔️
  Money transfer,✔️
  Verified Paypal Accounts hack,✔️
  E mail hack,✔️
  College score upgrade ,✔️
  Android & iPhone Hack✔️
  BinaryOption funds recovery ✔️
  Website design ✔️
  Website hack✔️
  etc.

  CONTACT:
  🤳asorehackcorp@gmail.com
  cryptocoinintel@gmail.com

  Asore Corp®️
  ©️2020
  Terms and conditions apply.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do you need to hire a licenced hacker who can stand in court? Track Internet Browsing History and Read phone Access Address Book, totally worth your money, please no time wasters, he won’t under any circumstances work for free, you can reach him by email or text, The Ghost hacker Ethical hacking team is issuing out a premium for every hacking services, with sophisticated TECH in hacking world, reliable, effective , efficient and prolific in our deals.

  Make your contact for our professional hacking services today and be sure of a clean and thorough job. Changing of school grades, retrieving of school transcript , hacking of social media accounts eg facebooks, twitter, instagram ,hangout ,whatSapp , Wechat, including dating sites, deleting and retrieving of documents permanently, deleting
  criminal records, flipping of cash, BANK jobs with specific deals, cloning cell phone of your spouse or kids, company hacking and prototypes of any documents from the source .The best part is that it can never be TRACED back to you.

  Contact: Expressethicalhackingservices@gmail.com
  Text/Call: ‭+1 (424) 274-2967‬
  Business whatsapp:‪+19252910054‬

  OdpowiedzUsuń
 6. ARE YOU LOOKING FOR A PROFESSIONAL GENUINE HACKER ONLINE❓HAVE YOU LOST YOUR MONEY TO SCAMMERS💵? OR DO YOU WANT TO CATCH YOUR CHEATING SPOUSE🚻? AND LOTS MORE ! THEN TRY DCLEAKS INC. WHERE EVERY REQUEST ON HACKINGS ARE SOLVED.

  DCLeaks was created in June, 2016. It consists of a group of GREY HAT HACKERS and is an affiliate to Russian based hacking organisations such as Evil Corp and Fancy Bears. We have our interest focused on fighting online scam and exposing cheating/corrupt individuals through the efforts of our qualified Hackers who are recruited and registered. We do this by making sure that our clients get the best services on a basis of PAYMENT AFTER JOB SERVICE✔️. You can test run and make sure that the job is done before payment is made.
  Our Customer service is 100% guaranteed as we have received over 5,000 TESTIMONIES from all over the world and we offer one of the best Hacking services in the world.🌎

  Other services that we offer are listed below:
  ◾️Social media account
  hack (Facebook, Instagram, Twitter, Snap chat etc).✔️
  ◾️Recovery of Lost Funds to Scammers (Binaryoptions scam, bitcoin scam and romance scam).💵💰✔️
  ◾️Android and iPhone hack.📱✔️
  ◾️Cryptocurrency wallet repairs✔️
  ◾️Data base hack.💻✔️
  ◾️Credit card debt clearing.💳✔️
  ◾️Credit score upgrade.✔️
  ◾️E-mail hack.📬✔️
  ◾️Website hack.📡✔️
  ◾️Other Computer hacking related Jobs.
  Your Satisfaction is our Pride!
  For more information about DCLeaks Inc, check DCLeaks (Wikipedia)

  CONTACT:
  ✉️thedcleaks@gmail.com

  DCLeaks Inc.
  Terms and Conditions apply.
  Copyright©️2020. All rights reserved.

  OdpowiedzUsuń
 7. Do you need to hack into any, databaseserver spy on Facebook,Emails, Whatsapp, Viber, Snapchat, Instagram and many more.
  I urge you to get in touch with the best people for the job, i have confirm the service when i need to spy on my spouse phone. They are good at Phone Cloning and Bitcoin/binary minning and any other hack job.
  Thanks guys for the team work HACKINTECHNOLOGYATGMAILDOTCOM
  +12132951376(WHATSAPP)

  OdpowiedzUsuń
 8. This will be simple steps to get a true hacker. I have been scammed too many times when i actually wanted to fix my credit profile due to negative information. This stopped me from buying a car, acquiring a mortgage or even a house. This particular thing gave me lots of concern because i needed to get a house for me and my family. while i was online, I ran into this hacker who’s good work is all over social media and net. Many people here endorsed CLEVER HACKER as a result of his good work, kindness and professionalism. When i contacted him he told me to give him some couple of days to get through it and I gave the hacker guy a try. To my greatest surprise he deleted all the negative information on my credit profile just as he said within 5 days. Am now proud of my credit score been increased to 790. All thanks to him. You can reach him through the contact; CLEVERHACKER.HACK@GMAIL.COM or (803)8145462

  OdpowiedzUsuń
 9. Greetings....
  Check out these credit cards today. 
  My name is Robert Williams from California. A successful business owner and father. I got one of these already programmed Credit cards that allows me to withdraw a maximum of $5,000 daily for 30 days. I am so happy about these cards because I received mine last week and have already used it to get $20,000. Mr Frank Richard   of Creditcards.atm@gmail.com is giving out these cards to support people in any kind of financial problem. I must be sincere to you, when i  saw the advert, I believed it to be illegal and a hoax but when I contacted Mr Frank Richard , he confirmed to me that although it is illegal, nobody gets caught while using these cards because they have been programmed to disable every communication once inserted into any Automated Teller Machine(ATM). If interested contact him as soon as possible Email:Creditcards.atm@gmail.com 

  Whatsapp:+1(305) 330-3282............

  Website:https://creditcardsatm.wixsite.com/website
  IF YOU ARE NOT SERIOUS DO NOT CONTACT ME

  OdpowiedzUsuń
 10. Welcome. BE NOT TROUBLED anymore. you’re at the right place. Nothing like having trustworthy hackers. have you lost money before or bitcoins and are looking for a hacker to get your money back? You should contact us right away. It's very affordable and we give guarantees to our clients. Our hacking services are as follows:Email:Creditcards.atm@gmail.com 
  -hack into any kind of phone
  _Increase Credit Scores
  _western union, bitcoin and money gram hacking
  _criminal records deletion_BLANK ATM/CREDIT CARDS
  _Hacking of phones(that of your spouse, boss, friends, and see whatever is being discussed behind your back)
  _Security system hacking...and so much more. Contact THEM now and get whatever you want at
  Email:Creditcards.atm@gmail.com 

    Whats app:+1(305) 330-3282  

  WHY WOULD YOU NEED TO HIRE A HACKER??:
  There are so many Reasons why people need to hire a hacker, It might be to Hack a Websites to deface information, retrieve information, edit information or give you admin access.
  • Some people might need us To Hack Their Target Smartphone so that they could get access to all activities on the phone like , text messages , call logs , Social media Apps and other information
  • Some might need to Hack a Facebook , gmail, Instagram , twitter and other social media Accounts,
  • Also Some Individuals might want to Track someone else's Location probably for investigation cases
  • Some might need Us to Hack into Court's Database to Clear criminal records.
  • However, Some People Might Have Lost So Much Funds With BINARY OPTIONS BROKERS or BTC MINING and wish to Recover Their Funds
  • All these Are what we can get Done Asap With The Help Of Our Root Hack Tools, Special Hack Tools and Our Technical Hacking Strategies Which Surpasses All Other Hackers.

  ★ OUR SPECIAL SERVICES WE OFFER ARE:
  * RECOVERY OF LOST FUNDS ON BINARY OPTIONS
  * Credit Cards Loading ( USA Only )
  * BANK Account Loading (USA Banks Only)

  ★ You can also contact us for other Cyber Attacks And Hijackings, we do All ★

  ★ CONTACTS:
  * For Binary Options Recovery,feel free to contact (Creditcards.atm@gmail.com)for a wonderful job well done,stay safe.

  Why waste your time waiting for a monthly salary. When you can make up to $3,000 in 5-7days from home,                     
  Invest $300 and earn $3,000
  Invest $500 and earn $5,000
  Invest $600 and earn $6,000
  Invest $700 and earn $7,000
  Invest $800 and earn $8,000
  Invest $900 and earn $9,000
  Invest $1000 and earn $10,000

  IT HAS BEEN TESTED AND TRUSTED  

  OdpowiedzUsuń
 11. Pour remédier aux préjudices financiers subis sur internet, l'Organisme International de Répression Contre la Cybercriminalité (OIRCC) et la Brigade d'enquêtes sur les fraudes aux technologies de l’information (BEFTI) créés par les pouvoirs publics et en collaboration par Interpol mondial sont à la disposition de toute personne victime de toutes formes d'escroquerie sur internet. Contactez-nous directement à l'adresse suivante:

  interpol.victimearnaque@gmail.com / interpol.victimearnaque@gmail.com

  Votre plainte sera immédiatement prise en compte par nos experts et une procédure sera mise en œuvre de l'arrestation jusqu'au remboursement de la somme arnaquée y compris le dédommagement dans certains cas.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pour remédier aux préjudices financiers subis sur internet, l'Organisme International de Répression Contre la Cybercriminalité et la Brigade d'enquêtes sur les fraudes aux technologies de l’information créés par les pouvoirs publics et en collaboration par Interpol mondial sont à la disposition de toute personne victime de toutes formes d'escroquerie sur internet. Contactez-nous directement à l'adresse suivante:

  interpol.victimearnaque@gmail.com / interpol.victimearnaque@gmail.com

  Votre plainte sera immédiatement prise en compte par nos experts et une procédure sera mise en œuvre de l'arrestation jusqu'au remboursement de la somme arnaquée y compris le dédommagement dans certains cas.

  OdpowiedzUsuń
 13. Hello Are you a businessman, politician, music, student and want
  to be rich, powerful and famous in life
  needs power
  to realize their dreams. You can realize their
  dreams by a
  member of the Illuminate. with that all your
  dreams and
  the desires of the heart that can fully realized if you
  really want
  to be a member the big names of the
  Illuminate then you
  can contact (thoejohn12345@gmail.com)

  WhatsApp +79267719496 number thanks ..

  OdpowiedzUsuń
 14. Have you been defrauded by deceptive Bitcoin traders? Or are you seeking to recover funds you lost on telegram accounts to take over hackers/rippers?. I personally will recommend no one other than albertgonzalezwizard (@) gmail com This is the least I could do for them after they saved my life by helping me recover up to 3.966BTC in less than two weeks from an online ripper lately. I got referred to them via my colleague at work , they also helped his spouse recover tokens and coins lost to scams .I'm glad I got in contact with this specialist because I would have most likely fallen victim to another online fraudster all in the name of them trying to help me. I owe this people a lot because it is so hard to see legit help online. Are you having similar issues with your BTC Wallet,Don't get scammed by these online fraudsters, contact albertgonzalezwizard (@) gmail com they are the most efficient and most trusted recovery expert on here Whatassp +31684181827 or Telegram: +31687920980

  OdpowiedzUsuń