Zadbana broda — jakich błędów unikać w pielęgnowaniu zarostu?

27 maja 2024

Zadbana broda — jakich błędów unikać w pielęgnowaniu zarostu

Broda od lat jest symbolem męskości. Aby prezentowała się imponująco, należy o nią prawidłowo dbać. Zadbany zarost dodaje mężczyznom pewności siebie, ale także ukrywa mankamenty ich urody. Panowie często popełniają pewne proste błędy, które przyczyniają się do złego stanu owłosienia i jego niezdrowego wyglądu. Przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w pielęgnowaniu zarostu, których należy unikać.

Wybranie złego szamponu do mycia brody

Aby zapuścić brodę i cieszyć się bujnym zarostem, należy pamiętać o prawidłowym oczyszczaniu. Do mycia owłosienia odradzane są zwykłe szampony do włosów. Żeby zadbać o prawidłowe odżywienie i nawilżenie, najlepiej zainwestować w specjalny kosmetyk dedykowany brodaczom. Szampony do brody znacząco różnią się od zwykłych specyfików, gdyż są one dostosowane od potrzeb skóry i zarostu. Gwarantują prawidłowy poziom nawilżenia, regenerację i odżywienie.

Zaniedbanie nawilżania i odżywiania

Samo wymycie Twojego zarostu nie wystarczy. Musisz także pamiętać o jego głębokim nawilżeniu. Skóra pod brodą często ulega przesuszeniu, co może doprowadzić do jej uporczywego swędzenia i powstania łupieżu. Właśnie dlatego warto sięgnąć po dobrej jakości olejki i balsamy. Nawilżenie włosów to absolutna podstawa w ich pielęgnacji. Balsam do brody zapewni skórze odpowiedni poziom nawilżenia, a olejek do brody odżywi skórę, zmniejszając przy tym zaczerwienienia i podrażnienia.

Nadmierne stosowanie produktów do stylizacji

Oczywiście, można użyć produktów do stylizacji takich jak m.in wosk do wąsów, jednak nie można przesadzać z ich ilością. Zbyt duża ilość produktów do stylizacji prowadzi do obciążenia zarostu, a co za tym idzie, jego uszkodzenia. Aby nadać mu odpowiedni kształt, wystarczy niewielka ilość specyfiku. Do pielęgnowania brody należy stosować zawsze wysokiej jakości kosmetyki, które nie zawierają w sobie szkodliwych substancji. Co ważne, przed snem należy dokładnie wymyć brodę, aby pozbyć się pozostałości środków do stylizacji.

Złe dopasowanie zarostu do kształtu twarzy

Typ brody należy zawsze dobierać biorąc pod uwagę kształt twarzy. Zarost jest w stanie świetnie podkreślić atuty urody, lecz źle dobrany jego kształt z pewnością zaburzy proporcje twarzy. Jak dobrać brodę do kształtu twarzy? Profesjonalny barber z pewnością nam w tym pomoże. Warto jednak wiedzieć, że do twarzy owalnej można dobrać zarówno krótki zarost, jak i długą brodę. W przypadku twarzy kwadratowej polecany jest zaokrąglony kształt brody wokół ust, która skupi wzrok na centralnym punkcie twarzy. Innym rozwiązaniem jest zapuszczenie zarostu bez wąsów, pokrywającego tylko podbródek. Mężczyznom z twarzą trójkątną zaleca się brodę przyciętą na tę samą długość na samym dole twarzy i na wysokości policzków. 

Dzięki temu twarz wizualnie przybiera okrągły kształt i zyskuje równe proporcje. Dobrą opcją będą też szerokie wąsy. Panowie z twarzą okrągłą mogą wybrać mocno wykonturowane brody, natomiast z twarzą podłużną lekki zarost z wysoko wytyczoną linią policzkową. Przy twarzy typu diament radzi się pokryć zarostem całą szerokość twarzy. Jeśli chodzi o twarz w kształcie serca, w jej przypadku sprawdzi się gęsty zarost o równej długości. .

Brak regularnej kontroli stanu brody

Jeśli chcesz zapuścić długą, gęstą i zdrową brodę, musisz pamiętać o regularnej kontroli jej stanu. W przypadku wystąpienia takich oznak jak łupież, swędzenie czy przesuszenie, należy szybko działać. Jak najszybsze zauważenie problemów i ich rozwiązanie, pomoże zachować brodę w dobrym stanie i ograniczyć jej uszkodzenia.

Nieprawidłowe przycinanie

Właściwe przycinanie brody to konieczność dla zachowania jej w nienagannym stanie. Tępe narzędzia mogą uszkodzić włoski i doprowadzić do ich rozdwajania. Aby precyzyjnie ogolić zarost, można sięgnąć po specjalny trymer do brody. Wysokiej jakości maszynka do brody pozwoli Ci otrzymać pożądany jej kształt i długość.

Nieprawidłowe używanie grzebienia i szczotki

Warto pamiętać, że wbrew pozorom grzebień i szczotka to nie to samo. Oba te narzędzia mają bowiem inne zadania. Szczotka zapewnia brodzie dobrą kondycję i pomaga w łatwiejszym układaniu włosków. Ponadto poprawia ukrwienie twarzy i zapewnia włoskom dobre warunki do rozwoju. Pozwala także pozbyć się martwego naskórka kumulującego się pod zarostem i przeciwdziała powstawaniu łupieżu. Szczotkowanie uaktywnia skórę i reguluje wytwarzanie się sebum, sprawia też, że włoski stają się przyjemne w dotyku. Grzebień sprawdza się do rozplątywania poplątanych włosków. Można go stosować podczas stylizacji i układania brody. Oprócz tego przydaje się do rozprowadzania balsamów i olejków po zaroście.

Czesanie brody “na mokro”

Poważnym błędem w pielęgnacji brody jest jej czesanie na mokro. Nigdy nie wolno używać szczotki czy też grzebienia, jeżeli włoski w dalszym ciągu są mokre. Dlaczego czesanie niewyschniętych włosków jest odradzane? Dzieje się tak, gdyż wtedy dochodzi do unoszenia się i odstawania łusek keratynowych, a więc elementów zewnętrznej osłony łodygi włosów. Prowadzi to do utraty wody, a w związku z tym także ich blasku, matowienia, łamania, czy wyrywania. Przez takie działanie zarost staje się też problematyczny w układaniu.

Suszenie brody gorącym powietrzem

Kolejnym błędem brodaczy jest suszenie włosów gorącym powietrzem z suszarki. Wysoka temperatura powietrza wysusza pasma i je osłabia, ponadto podrażnia skórę. Włoski w razie potrzeby można suszyć jedynie chłodnym nawiewem, a najlepiej delikatnie osuszyć je ręcznikiem i pozostawić do samoczynnego wyschnięcia. Trzeba też dodać, że mokre włosy bardziej narażone są na uszkodzenie. W związku z tym nie należy ich wykręcać czy ugniatać.

Na koniec należy wspomnieć, że brodzie szkodzi także stres oraz złe nawyki żywieniowe. Warto więc zadbać o dostarczenie organizmowi wszelkich witamin i składników mineralnych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze