Swędzenie brody – jak się tego pozbyć?

27 maja 2024

Swędzenie brody – jak się tego pozbyć


Nieprzyjemne swędzenie skóry pod brodą to problem niemal każdego brodacza. Nieznośny świąd zmuszający do obsesyjnego drapania dotyka zarówno mężczyzn, którzy dopiero zaczęli zapuszczać zarost, jak i panów z długą brodą. Na szczęście można szybko sobie poradzić z tym problemem. Pamiętaj! Tylko odpowiednia pielęgnacja brody pomoże się uporać z podrażnieniem skóry i złagodzi nieprzyjemne swędzenie.

Najczęstsze przyczyny swędzenia brody

Wyhodowanie długiego zarostu nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej że już na początku zapuszczania brody zwykle pojawia się palący problem w postaci intensywnego świądu. Okazuje się, że przyczyną tego stanu jest nadmiernie przesuszona skóra. Zwykle jest ona chroniona przez sebum wytwarzane przez znajdujące się w skórze gruczoły łojowe. Substancja ta dba również o właściwe jej nawilżenie i natłuszczenie. Niestety szybko wzrastający, gęsty zarost sprawia, że gruczoły łojowe nie nadążają wytworzyć odpowiedniej ilości sebum. 

Skóra twarzy staje się sucha i podrażniona. Pojawia się nieprzyjemne swędzenie brody. Co więcej, nadmierna suchość powoduje, że martwy naskórek zaczyna się złuszczać i pojawia się mało estetyczny łupież. Niestety drapanie nie przynosi ulgi, co gorsze, może jeszcze bardziej podrażniać skórę. W takiej sytuacji ulgę mogą przynieść jedynie odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki dedykowane brodatym mężczyznom.

Jak sobie szybko poradzić ze swędzeniem brody?

Kiedy broda swędzi, nie możesz się powstrzymać od jej drapania. Niestety to nie pomoże. Tylko odpowiednia pielęgnacja skóry pod zarostem chroni przed nieprzyjemnym świądem. To podstawa podczas zapuszczania brody. Regularne mycie brody, nawilżanie włosków, a także inne zabiegi pielęgnacyjne skutecznie zapobiegną suchej skórze i dolegliwościom z tym związanym. Na pewno nie należy jednak do jej pielęgnacji stosować kosmetyków, które na co dzień używamy do mycia włosów na głowie. Struktura zarostu znacząco się bowiem od nich różni i wymaga zupełnie innych preparatów, dedykowanych brodzie.

Do prawidłowej pielęgnacji zarostu potrzebne będę też akcesoria do szczotkowania. Idealnie sprawdzi się kartacz do brody. Ten prosty przedmiot potrafi zdziałać cuda. Zanim zaczniemy zabiegi pielęgnacyjne, koniecznie użyjmy kartacza i dokładnie wyczesz zarost. Usuniemy w ten sposób wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z brody, ale też martwy naskórek zgromadzony pod nią, który może powodować podrażnienia skóry. Następnym krokiem będzie mycie brody.

Do mycia zarostu należy stosować wyłącznie kosmetyki przeznaczone do tego celu. Może to być szampon do brody lub specjalne mydło. Mycie pomaga usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Po umyciu i wysuszeniu zarostu warto zastosować odżywkę. Dzięki temu skóra pod zarostem będzie odpowiednio nawilżona. Wydawać by się mogło, że te wszystkie zabiegi wystarczą, aby skutecznie pozbyć się swędzenia brody. Okazuje się jednak, że regularne szczotkowanie brody, mycie i stosowanie odżywki może być niewystarczające. 

Olejek do brody — najskuteczniejszy preparat na swędzenie brody

Jeśli regularnie stosujesz podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, a broda wciąż swędzi, koniecznie sięgnij po wysokiej jakości olejek do brody. Ten wyjątkowy kosmetyk nie tylko właściwie zadba o włoski, ale przede wszystkim wypielęgnuje skórę pod nimi. Olejek bogaty w cenne składniki odżywcze zadba o zdrowy wygląd brody, odpowiednio nawilży i odżywi zarost. Co więcej, zdecydowanie poprawi kondycję cery, a przede wszystkim usunie nadmierną suchość skóry. Regularnie stosowany olejek skutecznie zniweluje też nieprzyjemny i uporczywy świąd brody.

Olejek do brody to niezastąpiony preparat do pielęgnacji zarostu i skóry pod nim. Błyskawicznie usuwa nadmierną suchość naskórka, zapobiega jego łuszczeniu. Nawilża skórę, odżywia i chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Pomaga również utrzymać brodę w doskonałej kondycji. Zmiękcza włoski, sprawia, że zarost staje się miękki i lśniący. To kosmetyk, który powinien towarzyszyć brodaczowi na każdym etapie zapuszczania brody.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze