Farbowanie brody — krok po kroku

26 lutego 2024

Farbowanie brody — krok po kroku

Drodzy brodacze, pewnie wiecie, że chcąc farbować zarost, trzeba do tego podejść inaczej niż do nanoszenia np. szamponu koloryzującego na swoją fryzurę. Włosy na głowie znacząco różnią się od tych na brodzie, gdyż są cieńsze i nie wykazują tendencji do tak szybkiej utraty wilgoci. Dlatego niniejszy artykuł poświęcimy temu, jak nanieść farbę na zarost i czym kierować się przy jej doborze. Zapraszamy do lektury.

Czym farbować brodę — krótki przegląd środków do koloryzowania zarostu

Farbowanie brody i wąsów to proces, który wymaga zastosowania odpowiednich środków do pielęgnacji i koloryzacji. Doświadczony barber wie, że użyte przezeń preparaty powinny:

  • odżywiać włosy i skórę,
  • farbować strukturę włosa na całej długości, 
  • utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci.

Poza tym w skład preparatów do brody nie powinny wchodzić takie składniki jak amoniak lub parabeny. Skóra twarzy jest bowiem znacznie bardziej wrażliwa i podatna na występowanie stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Jaka farba do brody będzie zatem najlepsza? Uściślijmy, że farbować zarost można na dwa różne sposoby, wykorzystując do tego celu odsiwiacz lub klasyczną farbę.

  1. Odsiwiacz - to środek, który nie jest przeznaczony do koloryzacji brody jako całości, lecz jedynie siwych włosów. Farba do odsiwiania brody powinna być dopasowana kolorystycznie do reszty zarostu.
  2. Farba - to preparat, dzięki któremu można farbować brodę, czyli pokrywać wszystkie wchodzące w jej skład włoski cienką warstwą specjalnego pigmentu. 

Jak farbować zarost? Krótki instruktaż

Jeśli chcemy zafarbować brodę tak, by nadać jej równomierny i naturalny kolor, konieczne jest przejście przez kilka etapów. Należy przez nie przejść niezależnie od tego, czy nasza broda pokryta jest siwizną, czy też chcemy jej nadać zupełnie nowy, jednolity kolor.

Farbowanie zaczynamy od dokładnego umycia szamponem do włosów. Dzięki temu będą one oczyszczone i odtłuszczone. Zanim przystąpisz do farbowania pamiętaj też, że broda musi być idealnie czysta. Zanim więc nałożysz produkt, dokładnie spłucz ją.

Przed rozpoczęciem koloryzacji włosów na brodzie należy odpowiednio zabezpieczyć dłonie, a także tułów. Możemy w tym celu wykorzystać rękawiczki ochronne jednorazowe, starą koszulę itd.

Farbowanie brody w domu nie jest trudne. W tym celu należy odpowiednio przygotować produkt (niezależnie, czy jest to farba, szampon koloryzujący, henna, czy odsiwiacz). Proces przygotowania powinien przebiegać dokładnie tak, jak omawia go instrukcja dołączona do produktu (np. mieszając farbę i aktywator). Warto też posiłkować się akcesoriami znajdującymi się w opakowaniu.

Następnie dokładnie rozprowadzamy produkt po powierzchni zarostu tak, aby kolor brody był równomierny. Preparat należy nanieść pędzelkiem na całej długości suchych włosów. Farbę lub odsiwiacz musimy pozostawić przez jakiś czas na brodzie. Chodzi o to, aby zawarte w nich składniki dokładnie wniknęły w strukturę włosów i nadały im pożądaną barwę. Po upływie czasu, w trakcie którego powinien trwać zabieg farbowania, należy zmyć resztki preparatu poprzez jej spłukanie ciepłą wodą. 

Na koniec należy dokładnie osuszyć brodę ręcznikiem (najlepiej delikatnie rozgrzanym). Dzięki temu zafarbowana broda nie zostanie uszkodzona na poziomie strukturalnym. Po zakończeniu nakładania farby można przystąpić do normalnej pielęgnacji zarostu, tak aby wymodelować go zgodnie z indywidualnymi preferencjami. 

Farbowanie brody w domu — czy to ma sens?

Jak widać, farbowanie brody nie jest skomplikowanym procesem i z łatwością można go przeprowadzić w domu. Warto — przed jego rozpoczęciem — sprawdzić efekty stosowania preparatu na powierzchni skóry lub słabo widocznej części zarostu. Jeśli na powierzchni twojej brody pojawi się uczulenie lub reakcja zapalna, to koniecznie należy przerwać całą czynność. 

Reasumując, pierwsze oznaki siwienia nie muszą być dla brodacza źródłem depresji. Farbowanie brody zgodnie z instrukcją pozwoli albo na pokrycie odsiwiaczem pierwszych siwych włosów, albo też równomiernego nadania brodzie określonego koloru dzięki zastosowaniu barwnika.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze