Jak szybko rośnie broda?

29 stycznia 2024

Jak szybko rośnie broda

Skoro czytasz ten artykuł, to pewnie chciałbyś wiedzieć, ile czasu potrwa, zanim urośnie Ci broda o określonej długości. Niestety, nie mamy dla Ciebie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Porost brody (a w zasadzie jego tempo) zależy od wielu różnych zmiennych, w tym uwarunkowań genetycznych, diety, a także wieku. Niemniej można zrobić sporo, by przyspieszyć wzrost brody. Wystarczy przestać się zastanawiać i... zacząć działać.

Od czego zależy tempo wzrostu brody?

Zacznijmy od tego, że trudno "planowo" zapuszczać brodę. Szybkość, z jaką rośnie zarost zależy chociażby od wieku. Okazuje się, że najszybciej zapuścić brodę mogą osoby w wieku 25 - 35 lat. Pamiętajmy też, że istotną rolę odgrywa tu również właściwa pielęgnacja brody. Mało jest mężczyzn, u których zarost rośnie szybko i bez odpowiedniego odżywienia. Jeśli jesteś jednym z nich, to gratulujemy, ale od razu uprzedzamy, że jesteś w mniejszości. 

A czy wiesz, że to, jak szybko zapuścisz brodę zależy również od siły Twojego charakteru? Każdy brodacz, który choć raz pozwolił swojej brodzie rosnąć w niepohamowany sposób wie, że jego bliscy często będą próbowali odwieść go od tego pomysłu. Od czego jeszcze zależy szybkość rozrostu brody? Oprócz ww. czynników, dużą rolę odgrywają również:

  • warunki środowiskowe,
  • przyjmowana dieta,
  • ukrwienie i odżywienie skóry,
  • stosowane kosmetyki do brody itd.

Jak efektywnie zapuszczać brodę? Jak pozwolić jej rosnąć jeszcze szybciej?

Broda rośnie w tempie od 1 do 2 cm na tydzień. Oznacza to, że możemy ją zapuszczać w bardzo zróżnicowanym tempie. Czy proces ten można przyspieszyć? Od razu podkreślamy, że nie istnieją żadne kosmetyki do brody, które pozwolą ją zapuszczać nawet dwukrotnie szybciej. Zarost u każdego mężczyzny rozwija się powoli. Niemniej możesz na sobie sprawdzić sposoby przyspieszenia wzrostu włosów, gdyż niektóre z nich są bardzo skuteczne.

Sen a pielęgnacja brody

Czy wiesz, że większość Twojej brody rośnie wówczas, gdy śpisz? Dlatego, jeśli chcesz mieć długi zarost, zadbaj o odpowiednią ilość snu. W jego trakcie Twój organizm wytwarza testosteron, którego ilość ma przełożenie na tempo wzrostu brody. 

Dieta brodacza

Długi zarost to także efekt dobrze dobranej diety. Włączaj do niej produkty bogate w cynk, biotynę, a także witaminy A i E. Zdrowe i długie włosy to dobrze odżywiona broda. Dzięki temu możesz przyspieszyć porost brody nawet do 0,7 mm na dobę. Wszystko w Twoich rękach. 

Aktywność fizyczna a zarost

To jak wygląda broda i zarost zależy w dużym stopniu od aktywności fizycznej. Chcąc zapuścić gęstą brodę trzeba uprawiać dużo sportu. Dzięki niemu można pobudzić krążenie krwi, poprawić odżywienie skóry, a także jej natlenienie. Fakt, trudno się przekonać do codziennego uprawiania sportu, ale naprawdę warto.

Jak przyspieszyć porost brody przy użyciu kosmetyków do brody? Kiedy szybko rośnie broda?

Broda i cały zarost zależą również od właściwej pielęgnacji. W tym celu należy stosować olejek do brody, który pozwala nawilżyć i odżywić zarost, a także szampon do brody, który ją oczyszcza. Nie zapominajmy też o regularnym goleniu, a w zasadzie przycinaniu zarostu. Zarówno broda, jak i włosy na głowie lubą czystość. Dlatego pielęgnacja zarostu powinna się opierać na usunięciu resztek jedzenia i martwego naskórka, do czego warto wykorzystać kartacz do brody. Jeśli chcemy zapuścić brodę, musimy liczyć się z tym, że będzie ona swędzieć. Nie jest to przyjemne uczucie, ale można je przezwyciężyć poprzez odpowiednią higienę. Naturalne olejki powinny wyeliminować stany zapalne, które w znacznym stopniu są powodem charakterystycznego swędzenia. Być może wrastające włoski i inne czynniki sprawią, że porost brody zajmie nieco więcej czasu, ale warto spróbować. Nie można też zapominać o tym, że broda wymaga odpowiedniej temperatury. Po użyciu maszynki do golenia i przemyciu zarostu warto go osuszyć ciepłym ręcznikiem a nie suszarką. 

Reasumując, etap zapuszczania brody długo trwa, dlatego warto w jego trakcie uzbroić się w cierpliwość. Hodowanie brody wymaga też podjęcia pewnych środków ostrożności, aby rosnące włoski nie uległy zniszczeniu np. na skutek wysokiej temperatury.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze