Jak prawidłowo wysuszyć brodę?

09 stycznia 2024

Jak prawidłowo wysuszyć brodę


Broda to atrybut każdego, noszącego ją mężczyzny. Dlatego warto ją pielęgnować codziennie, z zachowaniem najważniejszych zasad. O czym mowa? O technice suszenia brody, która — wbrew pozorom — ma istotny wpływ nie tylko na jej kondycję, ale też zdrowie skóry. Jak suszyć brodę? Co trzeba zrobić, aby jej wygląd był uporządkowany?

Zrozumienie procesu suszenia brody

Jak wygląda suszenie brody? Zrozumienie tego zjawiska od strony fizycznej jest bardzo proste. Brody suszy się dlatego, że wilgoć znajdująca się na jej powierzchni paruje. W związku z tym, że powierzchnia parowania jest bardzo duża, utrata wilgoci zachodzi dość szybko. Czy jest to zaletą? W pewnym sensie tak, ale trzeba pamiętać, że w trakcie parowania zarost dodatkowo pobiera wodę ze skóry. To oznacza zwiększone ryzyko wysuszenia skóry i powstawania w jej obrębie stanów zapalnych. Poza tym — czego już pewniej Drodzy Panowie doświadczyliście — skóra po gwałtownym wysuszeniu często swędzi. Nie jest to uczucie ani przyjemne, ani też korzystne dla męskiej skóry.

Przygotowanie do suszenia brody

Jak zatem powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja brody w kontekście jej suszenia? Zanim do niego przystąpimy, trzeba się odpowiednio do tego zadania przygotować. Najlepiej wyposażyć się w specjalny ręcznik do suszenia brody. Jest on wykonany z mikrowłókien, które wykazują bardzo dużą chłonność. Przed rozpoczęciem kąpieli można go trochę rozgrzać, aby poprawić jego chłonność. Można to zrobić, przewieszając go przez grzejnik łazienkowy. Kilka minut przeznaczone na kąpiel wystarczy, aby jego powierzchnia solidnie się nagrzała.

Techniki suszenia brody

Czy to oznacza, że jest to jedyna, skuteczna metoda suszenia brody? Oczywiście, że nie. Istnieje kilka alternatywnych metod, by skutecznie wysuszyć brodę. Spróbujmy się im przyjrzeć.

Suszenie za pomocą suszarki do włosów. Teoretycznie jest to najszybszy sposób na usunięcie wilgoci z powierzchni zarostu. Należy jednak pamiętać, że trzeba wiedzieć, jak właściwie suszyć suszarką zarost. Większość tych urządzeń jest w stanie wygenerować temperaturę dochodzącą nawet do 70 - 90 stopni Celsjusza. Jej oddziaływanie na włosy nie jest wskazane, gdyż szybko doprowadza do ich degradacji, w tym pękania i łamania.

Suszenie ręcznikiem poprzez pocieranie. Wielu mężczyzn suszy zarost ręcznikiem, intensywnie pocierając nim głębokie obszary zarostu. Taka metoda również jest niebezpieczna dla brody, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego włosków.

Jak suszyć brodę, aby zachować jej piękny wygląd?

Podstawa to delikatne suszenie. Po zakończeniu kąpieli warto delikatnie przesuszyć brodę ręcznikiem z mikrowłóknami. Jeśli jego powierzchnia będzie rozgrzana, proces usuwania nadmiaru wilgoci będzie szybszy. Brody nie należy pocierać. Stosując suszarkę, należy pamiętać, aby ilość wytwarzanego przez nią ciepła nie była zbyt duża. Suszyć wilgotną brodę można poprzez oddziaływanie na nią nieco niższą temperaturą. W międzyczasie można przeczesywać zarost szczotką, dzięki czemu jego uporządkowanie będzie znacznie łatwiejsze, a włosy będą wyprostowane i łatwiejsze w modelowaniu. Mówiąc wprost — zacznij suszyć brodę tak, aby jej struktura nie była narażona na uszkodzenie.

Pielęgnacja brody po suszeniu

Kompleksową pielęgnację brody warto rozpocząć już w trakcie jej suszenia. Gdy włosy są lekko wilgotne, warto nanieść na nie specjalny olejek nawilżający i odżywiający. Dzięki niemu zablokujemy proces parowania i tym samym ograniczymy zjawisko przesuszania skóry. Pamiętaj też, aby:

  • regularnie czesać zarost, usuwając z niego resztki jedzenia i martwy naskórek,
  • dbać o zbilansowaną dietę,
  • stosować produkty przeznaczone do pielęgnacji brody,
  • nie narażać wilgotnego zarostu na oddziaływanie bardzo niskich temperatur.

Reasumując, broda sucha, która jest uporządkowana, błyszcząca i właściwie odżywiona, to z pewnością cel każdego, szanującego się mężczyzny. Dlatego warto pielęgnować ją zwłaszcza podczas kąpieli i tuż po niej, gdy wymaga ona rzetelnego suszenia i troski na najwyższym poziomie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

1 komentarze

  1. Peleryna fryzjerska: Peleryna fryzjerska z Fale Loków Koki to kluczowy element wyposażenia każdego salonu. Wykonana z wysokiej jakości, łatwych do czyszczenia materiałów, zapewnia ochronę ubrań klientów podczas różnorodnych zabiegów fryzjerskich. Dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, te peleryny są zarówno praktyczne, jak i estetyczne, dodając profesjonalnego wyglądu salonowi.

    OdpowiedzUsuń