Jak dobrać kształt brody?

09 stycznia 2024

Jak dobrać kształt brody


Chyba każdy mężczyzna, który planuje zapuścić brodę, zastanawia się, który jej wariant będzie dla niego najlepszy. W poniższym artykule spróbujemy określić kryteria, według których można dobrać jej rodzaj do kształtu twarzy. Zapraszamy do lektury i... do wyboru zarostu odpowiedniego dla siebie.

Podstawowe kształty twarzy i jak do nich dopasować brodę?

Jakie są podstawowe kształty twarzy u mężczyzn? Czym się one od siebie różnią? Poniżej przedstawiamy ich zestawienie wraz z krótkim opisem.

  1. Twarz okrągła — wyróżnia się pełnymi policzkami, a także brakiem zarysowanych kości policzkowych. Jej wymiary są praktycznie te same. Oznacza to, że długość zarysowanej w ten sposób twarzy jest prawie dokładnie taka sama jak jej szerokość.
  2. Twarz owalna — cechuje ją charakterystyczny, zaokrąglony kształt. Jej długość jest o około 30 procent większa niż szerokość, a najszerszy punkt znajduje się mniej więcej na wysokości kości policzkowych, które — nawiasem mówiąc — są delikatnie zarysowane. Twarz owalna wyróżnia się też lekko zaokrąglonym podbródkiem.
  3. Twarz kwadratowa — to mocno zarysowane szczęki, a także szerokie i niskie czoło. Tym samym długość tej twarzy jest praktycznie taka sama jak jej szerokość.
  4. Twarz prostokątna — wyróżnia ją wysokie czoło, a jej długość jest większa niż szerokość. Charakterystyczny, podłużny kształt twarzy łączy się tu z kanciastym podbródkiem, który podkreśla jej oryginalny kształt.

Rodzaje kształtu twarzy i idealne brody

Jak dopasować odpowiedni rodzaj zarostu do kształtu twarzy. Przede wszystkim trzeba się sugerować tym, jaki kształt brody będzie dopasowany do naszego wyglądu. Zapuszczając zarost, możemy skorygować kształt twarzy, a także sprawić, aby była ona bardziej męska. Dobrym rozwiązaniem jest też dostosowanie kształtu i rodzaju zarostu do własnych cech anatomicznych. Wielu mężczyzn dobiera — całkiem słusznie — zarost tak, aby maskował niektóre zmiany dermatologiczne na skórze. Poza tym trzeba pamiętać, że odpowiedni kształt twarzy i dopasowany do niego zarost sprawiają, że jako mężczyźni czujemy się po prostu lepiej.

Typ zarostu a kształt brody

Wybierając zarost, trzeba pamiętać, że ma być on w pewnym sensie dopełnieniem naszego looku. U facetów, którzy chcą podkreślać swą męskość, przyda się gęsta broda, która rozbuduje (optycznie) kształt ich szczęki i wprowadzi do ich stylizacji odpowiedni klimat. Z kolei twarz podłużna będzie się doskonale prezentować z długą, choć wąską brodą. W ten sposób jeszcze bardziej wyostrzymy rysy twarzy i podkreślimy ich mocny, męski charakter.

Pamiętajmy też, że sama broda to nie wszystko. Na całość stylizacji wpływ ma również zarost dookoła twarzy. Mężczyźni o lekko zaokrąglonych twarzach, będą się doskonale prezentować z cząstkowym zarostem, pokrywającym wyłącznie okolice podbródka. Oczywiście wybór odpowiedniej brody będzie również zależał od fizjonomii twarzy, jej budowy, a także od wyrazu twarzy mężczyzny i długości włosów.

Męska broda: Jak dobrać kształt brody wokół?

Przejdźmy zatem do meritum i zastanówmy się, jak dobrać odpowiedni kształt brody do twarzy danego mężczyzny. Panowie o twarzy okrągłej powinni wybrać brodę, która będzie podkreślała kształt zaokrąglonych linii twarzy. Można też zadbać o nieco dłuższy zarost, przy czym warto pamiętać, aby jej centralna część była mocno podkreślona. Taka broda powinna być ograniczona mocno zarysowanymi liniami.

W przypadku twarzy prostokątnej odpowiedni kształt brody powinien podkreślać jej proporcje. Dlatego w tym wypadku warto po prostu postawić na kilkudniowy zarost. Dłuższa broda powinna być w pewnym sensie dzika i nieokiełznana. Należy jednak pamiętać o jej przycięciu po bokach.

W twarzy owalnej sprawdzi się zarost o praktycznie dowolnym kształcie. Dobrym rozwiązaniem będzie tu pełna broda, krótki, gęsty zarost, a także zwykła bródka.

Reasumując, dobór odpowiedniego zarostu powinien zależeć od mężczyzny, który jest świadomy swoich cech anatomicznych. Tylko w ten sposób powstanie zarost dopasowany do jego konturów twarzy i anatomii.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze