Woda toaletowa czy perfumowana — co wybrać?

28 listopada 2023

Woda toaletowa czy perfumowana — co wybrać?


Każdy z nas z pewnością ma swój ulubiony zapach, po który z przyjemnością sięga każdego dnia. Jednak, używając go na co dzień, zwykle nie przywiązujemy większej wagi do tego, czy jest to woda toaletowa, czy też perfumowana. Najważniejszym kryterium jest bowiem to, że zapach nam odpowiada i dobrze się w nim czujemy. A przecież te dwa produkty znacząco różnią się pomiędzy sobą intensywnością zapachu, a często także proporcjami składników wykorzystanych do ich produkcji. Kupując zatem kolejny flakon ulubionego pachnidła, warto się głębiej zastanowić co wybrać, subtelny zapach wody toaletowej, czy może intensywnie pachnącą wodę perfumowaną.

Perfumy, woda toaletowa, a perfumowana — najważniejsze różnice

Mało kto podczas zakupów wyrobów perfumeryjnych stosuje fachowe ich nazewnictwo. Odwiedzając drogerię w poszukiwaniu ulubionego zapachu, zwykle posługujemy się utartym skrótem myślowym i wszystkie dostępne tam zapachy potocznie nazywamy perfumami. Okazuje się jednak, że jest to błędem. W każdej linii zapachowej najczęściej mamy do wyboru zarówno klasyczne perfumy, jak i wody perfumowane, czy też toaletowe.

Produkty perfumeryjne dostępne w drogeriach i innych punktach sprzedaży różnią się pomiędzy sobą stężeniem olejków zapachowych, a co się z tym wiąże, intensywnością zapachu. Największym nasyceniem aromatów cechują się perfumy, dlatego też ich zapach jest mocny i trwały. Długotrwale utrzymuje się na skórze, nawet jeśli użyjemy zaledwie kilku ich kropel. Nieco niższa jest intensywność wody perfumowanej, ale jej trwałość jest dość wysoka. Wśród wyrobów perfumeryjnych to wody toaletowe charakteryzują się bardziej subtelnym zapachem i mniejszą trwałością, ale i tak nie ulatniają się tak szybko, jak wody kolońskie.

Największe walory wody perfumowanej

Najważniejszymi zaletami wody perfumowanej są ponadprzeciętna trwałość i moc zapachu. Wynika to ze stosunkowo wysokiego nasycenia olejków eterycznych, zawartych w produkcie. Ich stężenie przeciętnie oscyluje pomiędzy 10 - 15%, ale w niektórych osiągać nawet wartość 20%. Niewątpliwie przekłada się to na intensywność wody perfumowanej i czas, jaki utrzymuje się ona na skórze. Wysokiej jakości wody perfumowane potrafią być na niej wyczuwalne nawet przez kilka dni.

Wody perfumowane idealne są na wieczorne wyjścia. Ich zapach utrzymuje się długotrwale, co z pewnością jest największym atutem. Z racji tego, że zwykle opierają się na nieco cięższych aromatach, polecane są one na okres jesienno-zimowy. Co ważne, trzeba pamiętać, że należy ich używać z umiarem, ponieważ pachną mocno i intensywnie, a to może być nieco uciążliwe dla osób, które przebywają w naszym otoczeniu. Markowe, wysokiej jakości wody perfumowane potrafią utrzymywać się na skórze i odzieży przez długi czas.

Wody toaletowe i ich zalety

Nie każdy z nas lubi mocne, intensywne zapachy. Dla osób, które preferują nieco bardziej subtelne aromaty, idealnym rozwiązaniem będą zatem wody toaletowe. Charakteryzują się one niższym stężeniem olejków eterycznych, mniejsza jest także moc alkoholu, w którym są one zawieszone. To wszystko powoduje, że mają one znacznie delikatniejszą woń, ale też ich trwałość nie jest tak długa, jak w przypadku wód perfumowanych.

Wody perfumowane idealne są na jesień i zimę, za to wody toaletowe świetnie się sprawdzają w cieplejszych miesiącach roku. Ich zapach jest subtelny, lekki i orzeźwiający. Dzięki tym zaletom nie przytłacza w upalne, letnie dni. Z powodzeniem można ją stosować na co dzień. Woń wody toaletowej jest delikatna i dość szybko się ulatnia, dlatego nie będzie męcząca dla osób, które są szczególnie wrażliwe na zapachy.

Co lepiej wybrać — wodę perfumowaną, czy toaletową?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno woda perfumowana, jak i toaletowa mają swoje zalety, ale też wady. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań zapachowych. Jeśli więc lubisz intensywne, mocne zapachy, na pewno lepszym wyborem dla Ciebie będzie woda perfumowana. Za jej pomocą doskonale podkreślisz też swój styl i charakter.

Amatorzy delikatnych, subtelnych woni, z pewnością docenią walory wody toaletowej. Zwłaszcza tej o świeżym, orzeźwiającym zapachu. Będzie ona świetnym uzupełnieniem codziennych stylizacji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze