Jak zapuścić brodę?

28 listopada 2023

Jak zapuścić brodę


Chcesz być prawdziwym brodaczem z krwi i kości? Jeśli tak, to... zacznij robić wszystko, aby tak się stało. A jeśli interesuje Cię ten temat, to po prostu przestań się golić i zadbaj o rosnący zarost. W końcu to on sprawi, że Twoja stylizacja stanie się naprawdę męska.

Decyzja może być trudna, ale warto ją podjąć

Faktem jest, że początki zapuszczania brody nie zawsze będą łatwe. Co gorsza, musisz liczyć się z wieloma wyzwaniami, które będą Ci w trakcie tego procesu towarzyszyć. Podjęcie decyzji o posiadaniu własnego zarostu nie jest proste, ale i ono nie rozwiązuje problemu. Od razu powinieneś wiedzieć, że Twoje początki z rosnącym zarostem będą wiązać się z:

  • swędzeniem skóry brody, które często jest spowodowane niewłaściwą pielęgnacją,

  • pojawianiem się zmian dermatologicznych (patrz punkt powyżej),

  • brakiem cierpliwości, gdyż nie każdemu mężczyźnie broda będzie rosnąć szybko.

Poza tym musisz się liczyć z odbiorem Twojego zarostu przez otoczenie. Nie łudź się — Twoja dziewczyna, narzeczona, żona, a także matka będą się ciągle pytać, kiedy w końcu się ogolisz. Nie, to nie jest żart. Wzrost brody u mężczyzn wiąże się ze swoistym samozaparciem. Dzięki niemu odniesiesz pierwszy krok na drodze do zwycięstwa.

Fazy wzrostu brody

Czy wiesz, że można wyróżnić 3 etapy wzrostu brody? Anagen jest pierwszym i najdłuższym (nawet do 7 lat) z nich. W jego trakcie włos zaczyna rosnąć. Co więcej, dzielą się też komórki w cebulce, dzięki czemu proces ten jest kontynuowany. Katagen to drugi etap wzrostu, który trwa zaledwie 2 - 3 tygodni. W jego trakcie wzrost włosów zatrzymuje się, a pasma zaczynają oddzielać się od mieszków. Ostatnim etapem wzrostu brody jest telogen (2 - 4 tygodni), który polega na wypieraniu starych włosów przez nowe. W efekcie te pierwsze wypadają, a cykl wzrostu ponownie wchodzi w etap anagenu.

Zaczynamy pielęgnację brody. O czym pamiętać?

Niezależnie od tego, czy Twój zarost rośnie w tempie jednego, czy też dwóch centymetrów miesięcznie, musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji brody.

Dieta — podstawa prawidłowego odżywienia zarostu

Zacznij od zdrowej diety. Obowiązkowo spożywaj więcej produktów zawierających białko, czyli mięsa, ryb, produktów mlecznych lub jajek. Pamiętaj też o włączaniu do swej diety owoców i warzyw. Koniecznie postaw na nieprzetworzoną żywność. Dzięki temu nie tylko przyspieszysz wzrost zarostu, ale też zadbasz o swoje samopoczucie. A codzienna pielęgnacja brody jak najbardziej go wymaga.

Zaopatrz się w szczotkę lub kartacz

Nie zapominaj o rozczesywaniu zarostu. Wykorzystaj do tego celu kartacz lub szczotkę. Dzięki nim pobudzisz mieszki włosowe do działania, odżywisz skórę twarzy, a także pozbędziesz się martwego naskórka i innych zanieczyszczeń. Zapewniamy Cię, że po pierwszym przeczesaniu przekonasz się, jak wiele zanieczyszczeń znajduje się w Twoim zaroście. To dzięki nim (ale nie tylko) Twoja skóra Cię swędzi i jest podatna na występowanie różnych stanów zapalnych.

Odpowiednio przycinaj brodę

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć zapuszczanie zarostu, nie myśl sobie, że porost brody możesz pozostawić samemu sobie. Nie, to tak nie działa. Włosy nie rosną równocześnie. Niektóre wzrastają szybciej, a inne wolniej, tworząc w ten sposób na Twojej twarzy niejednorodną i nieuporządkowaną strukturę. Dlatego nie zapominaj o przycinaniu brody, aby wyglądała równomiernie. Możesz to zrobić za pomocą zwykłych nożyczek, ale my polecamy trymer.

Mycie brody również jest ważne

Broda — podobnie jak i skóra — wymaga okresowego mycia. Jeśli zdecydowałeś się na zapuszczanie brody, to zaopatrz się w odpowiedni szampon do brody lub mydło. Zwróć też uwagę na ich skład. Zadbaj o to, aby wśród składników znalazły się olejki, masła i wyciągi roślinne. Jednym słowem postaw na naturalne składniki, które nie wywołają reakcji zapalnych i alergicznych. Regularnie myta broda (np. co 2 - 3 dni) pozwoli oczyścić pory i ujścia mieszków włosowych. Dzięki temu przyspieszysz porost brody i sprawisz, że będzie ona odpowiednio odżywiona.

Czego unikać przy zapuszczaniu zarostu?

Jeśli chcesz mieć zdrowy zarost, unikaj przesuszania skóry. Doprowadzi ono do męczącego uczucia swędzenia, które nie jest przyjemne i skutecznie zniechęca do dalszego zapuszczania brody. Dlatego nie zapominaj o właściwym odżywieniu naskórka. Stosuj naturalne olejki do brody, które wcześniej trzeba rozpracować w dłoniach i nakładać od strony nasady. Zapuszczanie brody można też przyspieszyć poprzez... odpowiednią ilość snu.

Reasumując, wiesz już, jak rośnie broda i jak powinieneś ją pielęgnować. Zatem... do dzieła!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze