Łupież na brodzie - jak sobie z nim poradzić?

03 października 2023

Łupież na brodzie - jak sobie z nim poradzić?


Łupież na brodzie to duży kłopot dla każdego posiadacza dłuższego i gęstego zarostu. Widoczne są wtedy małe, białe łuski przypominające proszek wysypany na włosach. Bagatelizowanie łupieżu to zły pomysł.

Łupież brody - co to?

Łupież brody to martwy naskórek, który ulega złuszczeniu. Powstaje podobnie jak na głowie i dzieje się to bez względu na to, czy na twarzy pozostawimy zarost, czy się go po czasie pozbędziemy. Gęsta broda nie pozwala jednak na swobodne opadanie naskórka, dlatego cały proces jest bardziej widoczny. Biały proszek zostaje uwięziony pomiędzy włosami i jest widoczny zwłaszcza podczas naszych ruchów lub przeczesywania brody.

Ponadto jednocześnie może pojawić się swędzenie skóry, a nawet strupki, przez co pogorszeniu ulega nasze codzienne samopoczucie. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu. Można z niego dowiedzieć się, czym jest łupież, dlaczego ma postać białych płatków, a także jaki środek przeciwłupieżowy będzie najskuteczniejszy.

Łupież na brodzie - najczęstsze przyczyny powstawania

Warto wiedzieć, że czynników, które sprzyjają rozwojowi łupieżu brody, może być więcej niż tylko nieprawidłowa pielęgnacja. Oczywistą kwestią jest fakt, że zbyt rzadkie lub niedokładne mycie brody będzie prowadziło do powstawania problemów skórnych. To samo dotyczy stosowania kosmetyków niskiej jakości, które mogą okazać się nieskuteczne, Nie zapominajmy też, że kluczowe jest również to, aby poprawnie wysuszyć skórę i zarost.

Łupież może rozwijać się także w przypadku występowania alergii (w tym na kurz), silnego stresu i nieprawidłowej diety. Problemy zauważymy także podczas długotrwałego przebywania w suchych pomieszczenia, szczególnie zimą. Nie na wszystkie czynniki mamy wpływ, ale z groźnymi i uciążliwymi objawami trzeba sobie jak najszybciej poradzić.

Łupież na brodzie - co powoduje łupież?

Łupież może być rezultatem naturalnych procesów, które zachodzą w naszym ciele i prowadzą do złuszczania naskórka. Przyczyną nadmiernego łuszczenia może być nieodpowiednia pielęgnacja, w tym używanie nieodpowiednio dobranych szamponów do brody. Poza tym łupież może pojawić się także w sytuacji, gdy na brodzie pozostaną resztki posiłków, kurz lub innego rodzaju zanieczyszczenia, z którymi mamy kontakt w ciągu dnia. Na powierzchni skóry mogą zacząć rozwijać się grzyby. Będzie to prowadziło do jeszcze większego swędzenia i dalszego rozwoju łupieżu.

Łupież na brodzie - dowiedz się, jak się go pozbyć?

Jak pozbyć się łupieżu? Jeśli zauważymy, że skóra twarzy staje się przesuszona, to koniecznie należy ją regularnie nawilżać. Można to robić za pomocą specjalnych balsamów i olejków do brody. Należy pamiętać, że powinny być one stosowane na suchą skórę i nie na głowie, do której przeznaczona jest nieco inna grupa kosmetyków. Jak zatem nawilżyć skórę głowy? Czy istnieje najczęstszy i najskuteczniejszy sposób, by odżywić skórę brody? Oto kilka metod, dzięki którym łupież na brodzie przestanie być problemem.

  1. Oczyszczenie brody. Pielęgnacja u brodacza powinna rozpocząć się od solidnego i regularnego przeczesywania zarostu. Można do tego wykorzystać szczotkę lub kartacz. Dzięki niej usuniemy resztki jedzenia, uporządkujemy zarost i sprawimy, że szampon do brody skutecznie nawilży skórę.

  2. Oczyszczenie skóry. Pamiętajmy, że łuszczenie się skóry to najczęstsza przyczyna powstawania łupieżu. Skóra pod brodą jest bardzo wrażliwa, dlatego w walce z łupieżem nie można zapominać o przeczesaniu samej skóry i przemyciu jej ciepłą wodą. Dzięki temu stworzymy warunki kluczowe do pielęgnacji brody.

  3. Dokładne mycie. Stosowanie szamponu do brody jest kluczowe w celu wyeliminowania czynników powodujących łupież brody. Warto pamiętać, aby nie stosować produktów do mycia głowy, ani też substancji zawierających SLS. Jest to składnik, który może jeszcze bardziej pogłębić zjawisko łupieżu w obrębie Twojej brody.

  4. Odpowiednie suszenie. Zapuszczanie brody to przyjemność, ale jej suszenie jest prawdziwym wyzwaniem. Jeśli masz łupież na brodzie, nie susz zarostu suszarką. Jest to czynnik, który należy do najczęstszych przyczyn powstawania łupieżu na brodzie. Aby poradzić sobie z łupieżem, trzeba po prostu pozwolić włosom naturalnie schnąć.

Jak pozbyć się łupieżu? Na czym polega pielęgnacja brody?

Jeśli chcemy pozbyć się łupieżu na brodzie, samo szczotkowanie brody i jej dokładne mycie może nie wystarczyć. Dlatego, zanim zakupimy kolejny balsam do brody, zwróćmy uwagę na szereg nieoczywistych czynników,

Czy wiesz, że kondycja skóry pod zarostem zależy m.in. od stosowanej diety? Osoby chcące pokonać łupież powinny wyeliminować ostre przyprawy, niektóre soki, a także używki i pikantne przekąski.

Łupież na brodzie może się nasilać, jeśli skóra jest przetłuszczona. W tym celu warto stosować odpowiednie kosmetyki lub po prostu wybrać się do dermatologa.

Czy wiesz, że swojej brodzie szkodzi również stres? Czasem w celu pozbycia się tego problemu warto postawić na relaks.

Odpowiednie nawadnianie. Włączenie do diety większej ilości czystej, niegazowanej wody ograniczy ryzyko przesuszenia skóry, a także wystąpienia takich chorób jak np. dermatoza.

Przyczyny powstawania łupieżu brody - nie bagatelizuj ich

Dlaczego nawet łupież zwykły może być poważnym wyzwaniem dla skóry? Po pierwsze, dlatego że powstawaniu łupieżu brody towarzyszy stan zapalny. Może on wywołać na owłosionej skórze głowy szpecące zmiany dermatologiczne. Po drugie, łupież brody i skóry to nieprzyjemne zjawisko, które często prowadzi do uczucia swędzenia skóry. Należy też pamiętać, że dolegliwość ta sygnalizuje brak niezbędnych składników odżywczych. Jedynym rozwiązaniem problemu nie zawsze będzie regularne mycie miejsc, gdzie np. gromadzą się resztki jedzenia oraz spożywanie 2 lub 3 litrów wody dziennie. Jeśli więc zauważyłeś, że w obrębie Twojego zarostu ma miejsce intensywne obumieranie i łuszczenie się skóry, to są to pierwsze objawy łupieżu. Nie zapominaj też o odpowiednich środkach pielęgnujących brodę po umyciu oraz przed nim.

Reasumując, kuracja łupieżu brody to złożony proces. Jeśli masz problem z łupieżem, to skorzystaj z dedykowanych kosmetyków i szamponów. Pamiętaj, że łupieżu możesz pozbyć się poprzez długotrwałą walkę z nim, ale też poprzez... zapobieganie jego występowaniu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze