Jak wymienić ostrze w maszynce do włosów WAHL

17 stycznia 2020


Nóż to obok silnika najważniejszy element maszynki do strzyżenia. To on umożliwia nam cięcie włosów, co tak naprawdę głównym celem pracy barbera. Jest kilka ważnych zasad dotyczących noży maszynek. Muszą być one dobrej jakości, ostre, odpowiednio naoliwione, a także prawidłowo zamontowane. Dzięki temu robota zostanie wykonane szybko i z doskonałym efektem, a klient wstanie z fotela zadowolony i co bardzo ważne - bez zacięć i podrażnień. 


Noże jak każdy mocno eksploatowany element zużywają się i tępią. Pomimo dobrej konserwacji w końcu nadchodzi taki moment, kiedy trzeba je wymienić. W tym artykule pokażemy jak w kilku krokach wymienić zużyty nóż w maszynce Wahl na nowy.

Na początek ważna informacja. Nóż maszynki składa się z dwóch ostrzy. Górnego i dolnego. Znajomość tego podziału będzie pomocna przy wymianie.


Krok 1: Odkręcamy śruby 


Noże w najpopularniejszych modelach Wahl montowane są do maszynki za pomocą dwóch śrub. Przeważnie są to śruby wymagające średniej wielkości śrubokrętu krzyżakowego. Czasem pojawiają się również śruby typu torx (tzw. słoneczka) – narzędzie do ich odkręcania znajdziecie w każdym sklepie dla majsterkowiczów. Śruby wystarczy odkręcić. Po ich zdjęciu nóż powinien bez problemu dać się wymontować. Zwróć uwagę  jak zamontowane są ostrza. Ułatwi to pracę podczas zakładania nowego noża.Krok 2: Czyszczenie maszynki


Po zdjęciu ostrzy uzyskamy dojście do trudno dostępnych części maszynki. Warto skorzystać z okazji i dokładnie je wyczyścić. W tym celu najlepiej użyć sprężonego powietrza oraz małego pędzelka, lub szczoteczki dołączonej do zestawy wraz z maszynką.Krok 4: Oliwienie


Na wewnętrzną część dolnego ostrza nanosimy kilka kropel oliwki do smarowania maszynek. Możemy w tym celu użyć oliwki dołączonej do zestawu wraz z maszynką lub np. Oliwki do maszynek Wahl. Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca w których ostrza stykają się podczas pracy. To tutaj występuje największe tarcie. Na poniższym zdjęciu zostały one zaznaczone na zielono.


Krok 5: Montaż ostrza


Zakładamy nowe ostrza w odpowiedniej kolejności - najpierw górne a następnie dolne – i dokręcamy je śrubami. Zostawiamy nieco luzu na śrubach. Umożliwi to prawidłową regulację.

Krok 6: Regulacja ostrza


Jeśli maszynka posiada wajchę regulacyjną, powinna ona być ustawiona „do góry”. W tej pozycji odległość pomiędzy końcówkami zębów górnego i dolnego ostrza powinna wynosić 0.8-1.6mm. Zapobiegnie to zacinaniu skóry klienta w trakcie strzyżenia.

Następnie ustawiamy ostrza tak, by skrajny lewy ząbek ostrza górnego pokrywał się z pierwszym małym zębem dolnego. Skrajny prawy ząbek górnego noża powinien zachodzić na prawy duży ząb dolnego ostrza. Dokładnie przedstawia to grafika poniżej.Po ustawieniu noża w tej pozycji, dokręcamy śruby uważając by ostrza nie zmieniły pozycji. Gotowe!


POLECANE PRODUKTYPRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

1 komentarze

  1. Cześć, czy da się wymienić ostrze w super taper bezprzewodowej na STAGGER TOOTH BLADE SET do magic Clip. Z góry dziękuję.

    OdpowiedzUsuń