Side Part - Klasyczna fryzura z przedziałkiem

27 sierpnia 2019


Fryzura z przedziałkiem cieszy się niesłabnącą popularnością od co najmniej 200 lat. Jej uniwersalność, ponadczasowość, łatwość w układaniu oraz fakt, że niemal każdy mężczyzna wygląda w niej dobrze sprawiają, że jest to najczęściej wykonywana przez barberów fryzura.
Co ciekawe na jej wybór nie ma wpływu ani wiek ani stylówka. Ona po prostu pasuje do każdego. 


NAZWA

Nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów PART czyli „robić przedziałek”, „rozdzielać” oraz SIDE „strona”. Warto wspomnieć, że w American English PART oznacza także „przedziałek”, podczas gdy w British English znajdziemy podobnie brzmiące słowo PARTING.


KSZTAŁT

Fryzura ta cechuje się klasycznym kształtem oraz prostymi liniami cięcia, głównie w kącie 90 stopni do głowy i charakteryzuje się wydzielonym przedziałkiem, który rozdziela włosy na dwie części oraz wydłużoną grzywką.


BOKI

Mogą być różnej długość, wszystko zależy od preferencji klienta oraz pomysłu barbera, ale ważnym jest by były cieniowane:

SKIN FADE SIDE PART - gdy boki są cieniowane od zera.

FADED SIDE PART - gdy boki są cieniowane, ale od nieco dłuższych
długości np. 3mm.

LOW FADE SIDE PART - gdy cięcie oparte jest na niskim cieniowaniu od zera, które idzie po obrysie konturów.

TAPER SIDE PART - gdy zastosujemy cieniowanie typu TAPER czyli cieniowanie od zera wyłącznie na bakach i z tyłu głowy.

LONG TRIM PART SIDE - gdy boki pozostają dłuższe.


GÓRA

Fryzura ta daje dużo możliwości, dlatego włosy części koronowej mogą być różnej długości, od bardzo krótkich po bardzo długie.
W klasycznej wersji tej fryzury włosy są uczesane gładko do boków lub do tyłu, ale istnieje również wersja MESS czyli „bałagan, nieład”. Wówczas, przy użyciu innych środków do stylizacji, modelujemy włosy zdecydowanie luźniej.


PRZEDZIAŁEK

Jest głównym elementem fryzury Side Part. Może się znajdować po prawej lub po lewej stronie głowy, a jego właściwe miejsce określa porost włosów. Co to oznacza w praktyce? Otóż wydzielając miejsce przedziałka należy zwrócić uwagę, w którą stronę rosną włosy. Sprawdza się to w miejscach tylnych wicherków. Jeśli widać, że włosy rosną w prawo, przedziałek wydziela się po lewej stronie głowy. Gdy rosną w lewo, przedziałek powinien znaleźć się po przeciwnej stronie. Sytuacja nieco się zmienia gdy obserwujemy niesforne wicherki na grzywce. Jeśli powodują one, że grzywka układa się na którąś ze stron to do niej dostosowujemy przedziałek.

Jeżeli podczas codziennego modelowania macie problem ze znalezieniem przedziałka może się okazać, że został on wyznaczony przez barbera w niewłaściwym miejscu. To się często zdarza. W większości sytuacji przedziałki wydzielają się naturalnie, ale sztuką jest to dostrzec i wykorzystać naturalne przedziałki w swoim cięciu. Niestety bywają włosy, które rosną w tak niekontrolowany sposób, że wyznaczenie przedziałka dwa razy w tym samym miejscu graniczy z cudem. W zależności od sytuacji często takim klientom polecam zrezygnowanie z przedziałka lub wydzielenie tylko krótkiej jego części.


PRZEDZIAŁEK - WYCINAĆ CZY NIE?

Ja tego nie robię, albo inaczej robię to tylko w wyjątkowych sytuacjach i na wyraźne życzenie klienta. Wycinanie i wygalanie przedziałka daje świetny efekt, ale utrzymuje się on tylko przez pierwszy tydzień. Włosy szybko zaczynają odrastać i po przedziałku ani śladu, mało tego, odrastające włosy zaczynają sterczeć i przedziałek zamienia się w mikro-irokeza. Jeśli mam do czynienia z bardzo krótka fryzurą wówczas wiem, że za miesiąc uda mi się ukryć odrośnięty przedziałek i będę mogła go wygolić na nowo, jeśli włosy są dłuższe staram się przekonać klienta, że wycinanie nie jest dobrym rozwiązaniem.


GRZYWKA 

W większości przypadków grzywka jest zdecydowanie wydłużona w stosunku do pozostałych włosów części koronowej. Dzięki takiemu sposobowi cięcia możemy ją wywinąć i efektownie wymodelować.

Part side nie wymusza żadnego konkretnego sposobu jej układania. Można zaczesać ją gładko do boku, wywinąć do góry, puścić luźno by opadała na czoło, rozburzyć lub finezyjnie wymodelować.


SUSZENIE

Wszystko zależy od rodzaju fryzury, jaką chcemy uzyskać, ale zawsze  zaczynamy od wydzielenia przedziałka we właściwym miejscu. Robimy to na włosach mokrych lub wysuszonych ręcznikiem. Jedynym słusznym narzędziem w tej sytuacji jest grzebień bo tylko z jego pomocą pójdzie to sprawie. Szczotka się do tego nie nadaje.

Jeśli chcecie uzyskać gładką fryzurę, to przy użyciu szczotki do suszenia np. Quiff Rollera Uppercut, starajcie się układać włosy do boku lub do tyłu, a najwięcej uwagi poświęcacie grzywce, którą warto ponieść i nadać jej objętości poprzez nakierowanie strumienia powietrza na nasadę włosów.

Gdy zależy Wam na efekcie MESS postępujecie podobnie tylko susząc starać się nadać włosom dużo lekkości i objętości. Finalny efekt uzyskacie używając odpowiednich kosmetyków do stylizacji.

Susząc włosy suszarką nie zapomnijcie o kosmetykach zwanych pre-stylerami. Chronią one włosy przed ciepłem suszarki i pozwalają je ujarzmić już na samym początku. Najczęściej używanym jest Reuzel Grooming Tonic.


UKŁADANIE

O ostatecznym wyglądzie i kształcie fryzury decyduje użycie odpowiedniego produktu.


FRYZURA GŁADKA, WYKOŃCZENIE BŁYSZCZĄCE

Jeśli o taki efekt Wam chodzi sięgnijcie po pomady wodne z połyskiem. Tylko pamiętajcie, że ich moc dobiera się indywidualnie, w zależności od gęstości i rodzaju posiadanych włosów.


Chwyt mocny zapewnią Wam: 

Chwyt lżejszy: 

FRYZURA GŁADKA, WYKOŃCZENIE MATOWE

Gładko zaczesana fryzura nie musi być błyszcząca. Jeśli lubicie matowe wykończenie to wybierzcie którąś z poniższych pomad:
FRYZURA TYPU MESS

Wszystkie tego typu fryzury mają wykończenie matowe więc wybierając produkt do teksturowania upewnijcie się, że jest on do tego przeznaczony. Ja najczęściej wybieram:
CZY FRYZURA SIDE PART JEST DLA CIEBIE?


Jak pisałam we wstępie side part jest dla każdego. Również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z włosami i ich modelowaniem. Jest ona naprawdę łatwa w codziennej pielęgnacji, a przy niewielkim wysiłku można osiągnąć spektakularny efekt. Jeśli nie chcecie spędzać godzin przed lustrem, a zależy Wam na klasycznym, eleganckim wyglądzie wybierzcie opcję krótką, bo wersja długa jest zdecydowanie dla bardziej cierpliwych.

POLECANE PRODUKTY
Autorka: Patrycja Besaha - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiej sceny barberskiej. Właścicielka Petit Pati Barber Shop, oraz organizatorka szkoleń w Petit Pati Barber School. Ambasadorka marki Freak Show.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze