QUIFF, DUCKTAIL, JELLY ROLL, ELEPHANT’S TRUNK - Fryzury i historia

17 kwietnia 2019


Poszukując odpowiedzi na pytanie czym jest Pompadour, jak wygląda i jakie są jego korzenie przebrnęłam przez kilkadziesiąt artykułów o historii fryzjerstwa, o subkulturach lat 50. ubiegłego wieku, o charakterystycznych stylówkach i fryzjerskich trendach. Chcąc znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania dotyczące Pompadoura uzmysłowiłam sobie, że jest on naprawdę wyjątkową fryzurą. Nie tylko dlatego, że jest absolutnie efektowny, ale też dlatego, że dał on początek wielu innym fryzurom, które początkowo wrzucane były do jednego worka, ale z czasem zaczęły żyć własnym życiem.

Cofnijmy się do lat piędziesiątych XX w. Świat próbował otrząsnąć się po wojnie i nadrobić stracone lata. Był to trudny czas, pełen napięć i niepokojów społecznych. Odbudowywanie gospodarki, zmiany polityczne, segregacja rasowa czy zagrożenie nuklearne wszystko to mocno dawało się we znaki przeciętnemu obywatelowi.

Był to okres zmian i buntu, w szczególności ludzi młodych. W Ameryce, grzeczny i ułożony nastolatek zamienia się w zbuntowanego rock’n’rollowca, który w dźwiękach Rockabilly odnajduje ucieczkę od otaczającego świata. Powstaje subkultura Greasers, z charakterystyczną, stylizowaną na Jeamsie Deanie, stylówką. Wywinięte jeansy, biała podkoszulka z podwiniętymi rękawkami, skórzana kurta i obowiązkowo, wyczesana, pełna pomady fryzura.
W Europie pojawiają się Teddy Boys z nieco innym ubiorem ale stosunkowo podobnymi fryzurami.


QUIFF

Muszę przyznać, że wcześniej nie przywiązywałam dużej wagi do tej fryzury, byłam przekonana, że to bardziej rock’n’rollowa wersja Pompadoura. Dopiero po przejrzeniu setek zdjęć uzmysłowiłam sobie, że nie do końca miałam rację.

Zaczęłam od sprawdzenia nazw obu tych fryzur w słownikach. Oxford Dictionaries podaje, że Quiff to partia włosów zaczesana do góry i do tyłu (czyli właściwie Pompadour), w Cambride Dictionaries obie nazwy są wytłumaczone tak samo, z jednoczesnym wskazaniem, że obu nazw można używać zamiennie. Czyżby?

Moim zdaniem nie. Pompadour charakteryzuje się wysoko postawioną grzywką, ale zaokrągloną do tyłu. Jeśli weźmiemy jego klasyczną odmianę to również boki są długie zaczesane do tyłu. Natomiast w przypadku klasycznego Quiffa włosy w części koronowej zaczesane są do przodu, co odróżnia go od Pompadoura. Jeśli chodzi o boki to są one zaczesane do tyłu lub do góry, ale podniesiona do góry grzywka nie zawija się do tyłu (co zdecydowanie charakteryzowało Pompadoura). Jest ona albo wyczesana do góry, albo opada niesfornie na czoło lub jest zawinięta w rolki.W Wikipedii można wyczytać, że Quiff to fryzura, która powstała z: Pompadoura, Flat Topa i irokeza. Wszystkie te trzy fryzury widać w późniejszych wersjach Quiffów.

Klasyczne Quiffy były mocno napomadowane brylantyną lub woskowymi pomadami, a wystający z tylnej kieszeni grzebień był obowiązkowym elementem stroju.

Mężczyźni ścigali się nie tylko autami, ale również idealnie wyczesanymi fryzurami. Po raz kolejny kreatywność i wyobraźnia sprawiły, że z klasycznych fryzur rodziły się nowe.


ELEPHANT’S TRUNKTrąba słonia - choć polska nazwa jest mało efektowna to sama fryzura robi wrażenie. Jej podstawą jest Quiff lub Pompadour. Pamiętacie niesfornie zakręcony kosmyk włosów, który pojawiał się na czole Elvisa Presleya? To właśnie przykład Elephant’s Trunk na Pompadourze. Cechą charakterystyczną tej fryzury jest zawinięte na czole pasmo włosów. Czasami wypada ono niedbale z postawionej do góry grzywki (Quiff) a czasami jest elementem misternej konstrukcji.


JELLY ROLLFryzura inspirowana Pin up rolls czyli mocno upiętymi na szczycie głowy rolkami, które upinały Pin up girls. W przypadku Jelly Roll włosy z prawego i lewego boku są mocno wyczesane i zawinięte na górze głowy i stanowią jedną całość z grzywką. Ta z kolei może mieć różne formy. Może być miejscem w którym rolki się łączą w jeden luźno opadający lok, może być misternie podwinięta tworząc charakterystyczny obwarzanek lub może być po prostu zakończeniem rolek idących przez całą głowę. Jeśli chodzi o tył tej fryzury to najczęściej jest on czesany w Ducktail.


DUCKTAIL Kaczy kuper - polska nazwa również nie zachwyca. Ducktail może być traktowany jako odrębna fryzura, albo może być sposobem wykończenia innych fryzur takich jak Pompadour, Quiff czy nieopisywany tutaj Flat Top Boogie. W tym uczesaniu chodzi o to by z tyłu głowy, prawa i lewa strona włosów spotkały się po środku. Nie ma znaczenie długość włosów. Mogą być one długie, zawinięte w rolki lub bardzo krótkie zaczesane w odpowiedni sposób.


MODER QUIFF 

Na koniec chciałabym jeszcze wrócić do Quiffa i opowiedzieć o jego współczesnym wyglądzie, a ten zdecydowanie się zmienił na przestrzeni ostatnich 70 lat. W latach 70. nieco wyparty przez irokeza powrócił w pełnej okazałości w latach 80. wraz z rodzącą się sceną Psychobilly (gatunek muzyki wywodzący się Rockabilly i Punk Rocka). Charakterystycznym dla tej subkultury stał się Psycho Quiff, który jest fuzją irokeza z Quiffem (pierwszy pochodzi z Punk Rocka, drugi z Rockabilly). Głowa jest wygolona na gładko, a na jej szczycie znajduje się pas włosów. Grzywka jest najdłuższa, a włosy na czubku głowy najkrótsze. Całe pasmo jest mocno podniesione do góry z użyciem mocnych pomad wodnych i lakierów do włosów. W Psycho Quiffie wyraźnie widać obecność Flat Topa bo całe pasmo jest przycięte płasko zgodnie z flat topowymi zasadami cięcia.
Współczesna wersja Quiffa to często fryzura typu mess czyli mocno teksturowana, charakteryzująca się luźnym wyglądem. Często Quiffa łączy się ze skin fade’m. Włosy z górnej części głowy skierowane są ku górze lub do przodu, a mocno podniesiona nad czołem grzywka nie jest zawinięta do tyłu.

Mam nadzieję, że widzicie, iż wszystkie wspomniane przeze mnie fryzury są ze sobą połączone i restrykcyjne trzymanie się nazewnictwa jest bardzo trudne. Elementy pochodzące z różnych fryzur i uczesań mieszają się ze sobą tworząc nowe, zmodyfikowane wersje, a stare nazwy zmieniają się na nowe.

Fryzjerstwo, upięcia i czesania są bez wątpienia rodzajem sztuki, w której kreatywność i wyobraźnia są siłą napędową. Dlatego nie ma co się napinać gdy wrzucone do sieci zdjęcie podpisane Pompadour według nas nim nie jest. Powinniśmy z większym luzem i dystansem podchodzić do naszej pracy. Patrząc na historię fryzjerstwa i jak na przestrzeni lat ono ewoluował skąd możemy mieć pewność, że to co dziś wyśmiewamy w sieci za kilka lat nie okaże się hitem i nową wersją „starej” fryzury.


POLECANE PRODUKTY
Autorka: Patrycja Besaha - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiej sceny barberskiej. Właścicielka Petit Pati Barber Shop, oraz organizatorka szkoleń w Petit Pati Barber School. Ambasadorka marki Freak Show.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze