WAHL DETAILER - Trymer do Włosów i Brody - Recenzja

31 stycznia 2019Pamiętam dzień, w którym mój pierwszy WAHL DETAILER przywędrował do mnie z Anglii i pamiętam swoje „wow” gdy pierwszy raz wzięłam go do ręki i swój nieopisany zachwyt gdy wykonałam nim pierwsze kontury.
Było to wiele lat temu, a ja wciąż uważam, że WAHL DETAILER to jeden z najlepszych trymerów dostępnych na rynku.


Co kryje pudełko:


  • Trymer przewodowy
  • 3 sztuki nasadek (żółtych, czerwonych lub szarych) w zależności od  wariantu trymera, o długości: 1.5mm, 3mm, 4.5mm, 
  • olej i szczoteczka do czyszczenia i konserwacji
  • osłonę ostrza
  • pro-set tool (narzędzie do ustawiania ostrza)TRYMER

WAHL DETAILER należy do rodziny WAHL 5-STAR, stworzonej z myślą o włosach etnicznych: trudnych, grubych, gęstych lub afro.
Niewiele osób wie, że WAHL DETAILER CORDED (czyli na kablu) może występować w trzech wariantach:


1. DETAILER z ostrzem #1062-600 ADJUSTABLE T-BLADE 

Wersja z klasycznym, wahlowskim ostrzem w kształcie litery T (nie mylcie jednak z ostrzem T-WIDE, o którym napiszę poniżej). Trymer ten posiada wytrzymałą, bordowo-chromowaną obudowę, a dołączone do niego nasadki są w kolorze żółtym.2. DETAILER model 8081

Różni się od swojego poprzednika ostrzem. W tym trymerze pojawia się ostrze #2215 T-WIDE, znacznie większe od klasycznego T- BLADE (jego powierzchnia tnąca jest o 1/4 szersza). To potężne ostrze cieszy się ogromną popularnością wśród barberów, jednak nie zawsze tak duża powierzchnia tnąca jest potrzebna. Czasami T-WIDE potrafi sprawiać problemy gdyż trudniej się nim manewruje, w szczególności gdy chcemy wykonać precyzyjne cięcie, na małej powierzchni. Trymer ten również zamknięty jest w bordowo-chormowaną obudowę, ale nasadki nie są koloru żółtego tylko czerwonego (oczywiście są one odpowiednio szersze i dopasowane do ostrza T-WIDE).


3. WAHL DETAILER PROFESSIONAL model 8290 

Jest identyczny jak pierwszy wariant, ale różni się obudową. Kolor bordowy został zastąpiony ciemno-szarym.


DLACZEGO, AŻ TRZY WARIANTY?

Początkowo DETAILERY wyprodukowane w USA posiadały klasyczne ostrze T-BLADE, ale wypuszczone w późniejszym czasie szersze ostrze T-WIDE tak przypadło do gustu pracującym na nim barberom, że firma WAHL zdecydowała się wypuścić DETAILERA, który już oryginalnie posiadać miał właśnie to ostrze. Aby rozróżnić te dwa modele, zmieniono im kolory i tak T-WIDE został bordowy, a T-BLADE ciemno-szary. Nieco inaczej sytuacja ma się w Europie gdzie bordowy DETAILER wciąż ma wąskie ostrze T-BLADE i w polskiej dystrybucji nie ma trymera z oryginalnie zamontowanym szerokim T-WIDEm, co oczywiście nie oznacza, że model #8081 jest nie do kupienia. Jest, ale decydując się na zakup tego trymera sprawdźcie dokładnie po jaki model sięgacie i czy aby na pewno jest on zgodny z Waszymi oczekiwaniami co do ostrza.

Wszystkie modele WAHL DETAILER mają długość 12,7 cm i ważą 195g.


SILNIK

Te maleństwa kryją w sobie szatańską moc. Wszystkie modele wyposażone są w ten sam silnik rotacyjny o dużej ilości obrotów. Zaletą tych silników jest mała ilość wydzielanego ciepła, czego nie można powiedzieć o silnikach elektromagnetycznych. Dzięki temu WAHL DETAILER nie nagrzewa się nawet przy intensywnej i długiej pracy. Czasami zdarza się, że jest lekko ciepły, ale jest to niemalże niezauważalne.


OSTRZE

Jak pisałam wcześniej możemy spotkać się z dwoma rodzajami ostrzy.

 1. ADJUSTABLE T-BLADE #1062-600To klasyczne ostrze w kształcie litery T, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ostrzy na świecie. Wykonywane nim linie są ostre, cienkie i bardzo wyraźne. Dobrze ustawione zbiera włosy praktycznie do zera. Wahl zadbał o łatwe ustawianie tego ostrza i dołączył do zestawu narzędzie, które nazywa się ZERO GAP PRO SET TOOL. Jak go używa?

 Instrukcję znajdziecie w poniższym filmiku:


Pojęcie ZERO GAP odnosi się do najkrótszego, możliwego ustawienia noży tnących.


2. T-WIDE #2215 

Jest to drugie ostrze jakie możecie spotkać w tych trymerach. Zdecydowanie szersze od poprzedniego. Pracuję na obu i z wyjątkiem powierzchni tnącej nie widzę między tymi ostrzami żadnej różnicy.
Jak się pracuje na tak szerokim ostrzu? Odpowiedź brzmi: szybko, konkretnie i na temat. Trzeba tylko uważać na brwi, by nie zahaczyć o nie podczas trymowania konturów na bakach.
Minusem tego ostrza jest jego ustawianie. Niestety WAHL nie dołączył dedykowanego urządzenia typu PRO SET co zdecydowanie wydłuża i komplikuje cały proces.

Oba ostrza są wyjątkowo precyzyjne i krótkie, ale też bardzo ostre. Niewłaściwie ustawione lub zbyt mocno dociśnięte do skóry mogą powodować bolesne podrażnienia, a nawet skaleczenia i rany.NASADKI

Nasadki dołączone do trymera mogą być żółte (przypisane do klasycznego modelu z ostrzem T-BLADE), czerwone (T-WIDE) lub szare (załączone do modelu PROFESSIONAL). Nie ma ich zbyt dużo bo tylko trzy, ale umówmy się trymer to nie maszynka i nie służy do cięcia nasadkowego tylko do trymowania, więc i tak większość barberów nigdy po te nasadki nie sięga.PODSUMOWUJĄC

Detailer to jeden z najlepszych trymerów jaki pojawił się na rynku. Jego elegancki design w klimacie amerykańskiego retro cieszy oko i jest prawdziwą ozdobą barberskiego stanowiska. Stosunkowo cicha praca, niegrzejący się silnik i ultra krótkie, precyzyjne ostrza sprawiają, że praca tym trymerem to czysta przyjemność, ale… Niestety zawsze jest jakieś ale…W podsumowaniu nie mogę nie wspomnieć o jednej, bardzo poważnej wadzie jaką ten trymer posiadał. Piszę posiadał bo wszystko wskazuje na to, że firma WAHL wzięła sobie do serca reklamacje i naprawiła występującą usterkę. Problem dotyczył miejsca, w którym mocuje się ostrze do korpusu trymera. Plastik w tym miejscu nie wytrzymywał przeciążeń i się wyłamywał. Niestety było to nie do naprawienia i maszynka szła na złom (lub do reklamacji). Działo się to w partii wyprodukowanej około 4 lata temu.

Ja w ten sposób straciłam w salonie kilkanaście DETAILERÓW, ale zaznaczę, że nie pochodziły one z polskiej tylko angielskiej dystrybucji. Po kolejnej identycznej awarii zdecydowaliśmy, że więcej po DETAILERA nie sięgniemy. Przez ponad dwa lata wytrzymaliśmy w tym postanowieniu, ale gdy kurz opadł znów po niego sięgnęliśmy i ten kupiony dwa lata temu służy nam bezawaryjnie.
Gdy na szkoleniu widzę ten trymer u kursantów podpytuję czy nie mają z nim problemów i od dwóch lat nie spotkałam się z ani jednym przypadkiem występowania tej wady.

Dlatego zapominając o tym co było, śmiało mogę Wam ten sprzęt polecić. Ode mnie dostaje 10/10! To naprawdę porządny i wytrzymały trymer, a co najważniejsze swoją funkcję rozprawiania się z niechcianymi włosami w stylu „zero gap” czyli do zera pełni idealnie. Właśnie dlatego wykonywane nim kontury robią wrażenie.

POLECANE PRODUKTY
Autorka: Patrycja Besaha - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiej sceny barberskiej. Właścicielka Petit Pati Barber Shop, oraz organizatorka szkoleń w Petit Pati Barber School. Ambasadorka marki Freak Show.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze