WAHL LEGEND CORDED - Recenzja maszynki

26 czerwca 2018


Tej maszynki chyba nie trzeba przedstawiać. Jedna z najjaśniejszych gwiazd maszynkowej sceny. Mocna, wytrzymała, o świetnym ostrzu. Śmiało można powiedzieć, że ma wszystko co idealna maszynka mieć powinna. 
Zazwyczaj nie pracuję na maszynkach przewodowych, ale niej robię wyjątek. Dlaczego? Bo radzi sobie z każdymi, nawet najtrudniejszymi włosami, a blendowanie nią to czysta przyjemność.


Co kryje pudełko:


 •  maszynkę kablową
 •  dodatkowe rodzaje wtyczek
 •  8 sztuk nasadek wzmocnionych metalową wkładką:  1.5mm, 3mm, 4.5mm, 6mm, 10mm, 13mm, 19mm, 25mm
 •  grzebień do strzyżeń
 •  olej i szczoteczka do czyszczenia i konserwacji

MASZYNKA

WAHL LEGEND (podobnie jak MAGIC CLIP) należy do maszynek z serii 5-STAR, stworzonej z myślą o włosach etnicznych: trudnych, grubych, gęstych lub afro. Ta seria była odpowiedzią firmy WAHL na intensywnie rozwijający się rynek barberski i coraz większe oczekiwania samych bar-berów oraz ich klientów.

Odzwyczaiłam się już od maszynek kablowych więc praca LEGENDEM nie przychodzi mi łatwo, ale dla tego sprzętu gotowa jestem na poświęcenie. O tej maszynce mówi się, że to WAHL SENIOR dla początkujących. Oczywiście nie zgodzę się z tym stwierdzeniem ponieważ nie stawiam SENIORA na samej górze maszynkowej piramidy. Jeśli ktoś potrafi strzyc to i sprzętem z marketu powinien sobie poradzić. Genialna fryzura to nie kwestia maszynki, a umiejętności fryzjera, co nie zmienia faktu, że dobry barber z dobrą maszynką może po prostu więcej…

LEGEND waży ok 450g więc nie należy do najlżejszych, ale wciąż daleko mu do chociażby OSTER CLASSIC 76, który waży aż 700g (!). Bardzo bym chciała LEGENDA wersji cordless niestety póki co WAHL takiej opcji nie przewiduje.


SILNIK

Najmocniejszy silnik WAHL czyli elektromagnetyczny V9000 zapewnia jej konkretnego powera! Problemem tak mocnych silników jest duża ilość ciepła jaką wydzielają podczas pracy. Każdy z nas zna problem przegrzewającej się maszynki. Tutaj zostało to zminimalizowano poprzez zastosowanie osłony z grubego plastiku.


OSTRZE

To kolejny powód do zachwytu. Chromowane #2228 Wedge blade, które nigdy mi się nie znudzi. Jest to ostrze typu CRUNCH, które dzięki charakterystycznej budowie nie zapycha się ponieważ włosy same „odskakują” podczas strzyżenia. Tnący nóż dolny posiada dłuższe zęby dzięki czemu po maksymalnym opuszczeniu dźwigni regulującej uzysku-jemy długość cięcia - 4mm a nie 3mm jak w innych maszynkach WAHL. Znacząco zwiększa to zakresy cięcia przy wykorzystaniu jednej 3mm nasadki (można śmiało zrezygnować z nasadki 4,5mm). W tym ostrzu zastosowane technologię Secure-fit® chroniącą noże przed niekontrolowanym odskoczeniem lub zmianą ustawienia podczas cięcia. Ostrza CRUNCH potrafią się dość mocno nagrzewać dlatego należy dbać o ich regularne schładzanie.

Zaletą tej maszynki jest bardzo elastyczna dźwignia regulująca noże tnące co ułatwia manewrowanie długościami oraz odciąża naszą dłoń w trakcie pracy. Kształt ostrza pozwala wyciągnąć precyzyjne cieniowania blisko skóry (skin fade), ale przy pracy na „gołym” ostrzu (czyli bez użycia nasadek) należy uważać, bo jest ono stosunkowo proste (czyli przystosowane do krótkich cieniowań) do czego trzeba się przyzwyczaić, jeśli tego nie opanujemy stracimy płynność cieniowania i będziemy „wbijać” się ostrzem we włosy uzyskując nieestetyczne, wyraźne i trudne do zlikwidowania linie.

KABEL

Ok. 3m czyli zdecydowanie dłuższy i nieco sztywniejszy niż w SUPER TAPER CORDED.

NASADKI

W zestawie dostaniemy osiem nasadek z metalowymi wzmocnieniami, które są o 70% trwalsze od tych ze zwykłego plastiku. Nie znajdziemy nasadek: 16mm i 22mm gdyż zostały one zamienione na bardziej przyda-tne: 1.5mm i 4.5mm.

PODSUMOWUJĄC


WAHL LEGEND to maszynka obok której nie można przejść obojętnie. Jej moc w połączeniu z wspaniałym ostrzem daje zdumiewające efekty. Choć dla kobiet i początkujących barberów może się ona wydawać zbyt ciężka to warto dać jej szansę.


W następnym tekście recenzja maszynki WAHL BALDING CLIPPER.

POLECANE PRODUKTY
Autorka: Patrycja Besaha - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet polskiej sceny barberskiej. Właścicielka Petit Pati Barber Shop, oraz organizatorka szkoleń w Petit Pati Barber School. Ambasadorka marki Freak Show.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

3 komentarze

 1. kabel ma dokładnie 4 metry. a 4,5 nasadka jest potrzebna bo otwarte ostrze w tej maszynce tnie jakby była tępa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez uzywam 4,5 w tej maszynce.Nie uwazam ze ciecie na otwartej pozycji jest tepe. tnie tak samo jak na zamknietym

   Usuń
 2. Czy już po jednym cięciu maszynka powinna być ciepła? Czy oznacza to jednak że grzeje się zbyt szybko?

  OdpowiedzUsuń