Strzyżenie brody – jak konturować brodę jak Barber?

04 kwietnia 2024

Strzyżenie brody – jak konturować brodę jak Barber


Marzysz o tym, by przycinać zarost jak rasowy barber? Jeśli tak, to najpierw przeczytaj poniższy artykuł, w którym dokładnie opiszemy - krok po kroku - sposób precyzyjnego przycinania zarostu. Niektóre z opisanych przez nas metod mogą Cię zaskoczyć, ale cóż... konturowanie brody to umiejętność, której warto poświęcić się w całości.

Przycinanie zarostu trymerem — od czego trzeba zacząć?

Zanim przystąpisz do strzyżenia, powinieneś sprawdzić, jaki kształt brody będzie dla Ciebie odpowiedni. Zazwyczaj forma zarostu powinna być odwrotnością wyglądu twarzy. O co chodzi? Jeśli masz okrągłą twarz, to Twoja broda powinna mieć stosunkowo dużo krawędzi. Z kolei kwadratowe twarze wymagają użycia konturów o określonym stopniu zaokrąglenia. To samo dotyczy długości twarzy. Jeśli Twoja głowa jest długa, to zarost powinien być stosunkowo krótki. Z kolei posiadacze krótkiej optycznie twarzy powinni zadbać o to, aby ich zarost był nieco dłuższy. 

Konturowanie brody — wyznaczanie linii brody w praktyce

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie linii policzkowej. Nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Mianem tym określa się linię (na wysokości policzka), do której przycina się zarost. Osobie, która dopiero rozpoczyna przygodę z profesjonalnym przycinaniem zarostu warto polecić wyznaczenie kilku linii za pomocą długopisu lub innego akcesorium do pisania. Następnie wybieramy tą, która będzie właściwa dla naszego kształtu twarzy i dopasowana do preferencji brodacza. 

Dłuższa broda — jak przystąpić do jej strzyżenia?

Marzysz o krótszej brodzie? Jeśli chcesz ją własnoręcznie i schludnie przystrzyc, to zacznij od rozczesania zarostu. Jeśli używasz trymera, to wybierz nasadkę w trymerze z maksymalną długością. W przypadku urządzeń regulowanych automatycznie, ustaw je tak, aby przyciąć jedynie wierzchnią część zarostu. Następnie należy nasadkę oprzeć na policzku i włączyć maszynkę. Przesuwaj trymerem po twarzy od dołu do góry. Zanim przystąpisz do strzyżenia w okolicach żuchwy, zmień nakładkę na nieco krótszą. 

Jak przystrzyc brodę? Idealna stylizacja krok po kroku

Cenisz sobie dłuższą brodę? Nie używaj nakładek i skorzystaj z trymera posiadającego odkrytą końcówkę. Dzięki niemu łatwiej wykonasz precyzyjne ruchy. Strzyżenie brody zacznij od jej rozczesania i dokładnego przyjrzenia się jej. Sprawdź, jak stylizacja zarostu prezentuje się na twarzy, policzkach i w bliskim sąsiedztwie żuchwy. Z biegiem czasu będziesz mógł przystąpić do cięcia brody trymerem z wolnej ręki. 

Czym strzyc brodę — nożyczkami, czy maszynką?

Są osoby, które do cięcia zarostu używają trymera oraz nożyczek do brody. O ile wstępne trymowanie brody jest jak najbardziej wskazane, o tyle jej docięcie przy pomocy nożyczek lub brzytwy ma sens. Mając grzebień, nożyczki oraz kartacz (do rozczesywania) możemy nie tylko przycinać brodę, ale też wyznaczać kontur brody i linię szyi. Mało tego - kartacz pozwoli rozczesać brodę, dzięki czemu jej przycinanie będzie łatwiejsze. Z kolei do przycinania wąsów warto wykorzystać nożyczki. Niemniej są osoby, które do tego celu używają (z dobrym skutkiem) trymera. 

Wyznaczanie i przycinanie brody — końcowa stylizacja zarostu

Gdy wybraliśmy już odpowiednią technikę przycinania zarostu i skróciliśmy go w odpowiedni sposób, koniecznie trzeba odpowiednio umyć zarost i wysuszyć go, używając do tego celu ciepłego ręcznika, który położysz na swojej twarzy. Niezależnie od tego, jaką długość brody preferujesz, nie zapominaj o regularnym rozczesywaniu brody kartaczem. Pamiętaj też, że właściwe strzyżenie brody powinno być zakończone nie tylko myciem, ale też nałożeniem odpowiednich olejków i balsamów. Jeśli o tym zapomnisz, strzyżenie zarostu zakończy się nieprzyjemnymi stanami zapalnymi. Pamiętaj, że styl brody zależy nie tylko od tego, jaki trymer do brody wybierzesz, ale również od tego, czy nie zapomnisz o umyciu brody i jej nawilżeniu.

Reasumując, profesjonalne przycinanie zarostu przychodzi z czasem. To umiejętność, która powinna być dopasowana do Twojego kształtu twarzy. Kwestia, czy tniesz brodę nożyczkami, czy trymerem, zależy od Ciebie i Twojego doświadczenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze