Jak ostrzyć brzytwę - Porady dla początkujących

07 czerwca 2016Jak naostrzyć brzytwę? Oto pytanie, które wraz z popularyzacją klasycznego golenia na mokro coraz częściej pojawia się wśród naszych klientów. Wychodząc zatem naprzeciw wszystkim miłośnikom brzytew postanowiliśmy zamieścić kilka porad, wskazówek i informacji, które objaśnią jak najlepiej i najbezpieczniej nadać brzytwie doskonałą ostrość. 


Stare filmy ukazujące fryzjerów pocierających ostrzem o skórzany pas utrwaliły w naszej świadomości, że brzytwę da się dobrze naostrzyć wyłącznie za pomocą kawałka skóry. Niestety nie jest to prawda, a cały proces jest daleko bardziej skomplikowany.  Ostrzenie odbywa się bowiem za pomocą kamieni o różnej gradacji ziarna. Zazwyczaj jest to kilka kamieni używanych po sobie, które w różny sposób wpływają na ostrze. 

Kamienie

Zazwyczaj jako pierwszego używamy kamienia o gradacji 1000, którym dokonamy dość mocnego wstępnego szlifu. Sprawdzi się on najlepiej przy tępych brzytwach, które bez ostrzenia nie ogolą już niczego. 

Następnie przechodzimy na kamienie o wyższych gradacjach, czyli np. 3000, które nie będą aż tak bardzo ścierały stali i pozwolą na wyrównanie powierzchni ostrza.  Należy sprawdzać, czy brzytwa ostrzona jest równomiernie. Jeśli zauważymy, że pominęliśmy jakiś fragment, to warto skupić się przez chwilę wyłącznie na nim. Ważne jest również liczenie przeciągnięć kamieniem po każdej ze stron, tak by brzytwa po obu stronach miała jednakową grubość. 

Ostatecznego szlifu dokonujemy na kamieniu o gradacji 6000-12000, który pozwoli wygładzić ostrzoną powierzchnię i niweluje bruzdy i zadrapania powstałe w wyniku kontaktu ostrza z poprzednimi osełkami. Staramy się nie naciskać na ostrze. Ważne jednak by przylegało ono równomiernie do kamienia. 

Regularnie używana brzytwa nie wymaga aż tak skomplikowanego zabiegu. Jeśli jesteśmy systematyczni, to wystarczy, że co pewien czas będziemy używać najdrobniejszego z kamieni. 
Ruch podczas ostrzenia

Najpopularniejszymi ruchami w trakcie ostrzenia są tzw. ruchy typu X, ponieważ są dość proste do opanowania. Umożliwiają też szybkie ostrzenie w przypadku gdy kamień jest węższy od ostrza brzytwy. Wykonujemy je w następujący sposób:


  • Układamy ostrze płasko na kamieniu tuż przy jego krótszej krawędzi. Część tnącą zwracamy w kierunku, w którym będziemy wykonywali ruch. 
  • Przesuwamy brzytwę wzdłuż kamienia, jednocześnie wykonując ruch diagonalny ku dołowi, tak aby naostrzyć całą powierzchnię tnącą.
  • Po przesunięciu ostrza po całej długości kamienia, odwracamy ją i wykonujemy ten sam ruch w przeciwnym kierunku. 
Schemat ruchu X.

Sprawdzanie ostrości

Ostrość brzytwy można dość łatwo sprawdzić przesuwając delikatnie ostrzem po paznokciu kciuka. Jeśli brzytwa wbije się w niego bez problemu i gładko wykona równe nacięcie, to mamy pewność, że proces ostrzenia się udał i możemy przystąpić do golenia. 


https://barbersupply.pl/firm-pol-1456751209-HR-Professional.html

Polerowanie na pasie 

Ostrze powinniśmy polerować na pasie do brzytwy przed każdym goleniem. W ten sposób usuniemy korozję i mikrouszkodzenia, które powstają podczas codziennego użytkowania. Regularne polerowanie brzytwy wydłuża okres po którym wymaga ona kolejnego ostrzenia i utrzymuje ją w dobrej kondycji. 

Polerując brzytwę powinniśmy:


  • Napiąć sztywno pas, jednak tak, by pracował on lekko podczas ostrzenia i uginał się pod siłą nacisku. 
  • Ustawić brzytwę grzbietem ostrza do kierunku wykonywania ruchu (odwrotnie niż w przypadku ostrzenia). Nie dociskać jej mocno - ostrze powinno jedynie równo przylegać do powierzchni pasa. 
  • Przeciągać ostrze po całej długości pasa, a następnie odwrócić je o 180 stopni i wykonać ten sam ruch w przeciwnym kierunku. Powtarzamy ten zestaw od 30 do 60 razy.
Nie warto wpadać w nadmierny pośpiech.  Nie mając wystarczającego doświadczenia możemy łatwo uszkodzić pas. Zacznijmy działać powoli. Szybkość przyjdzie z czasem.


POLECANE PRODUKTY

Autor: Bartosz Sikora - Managing Director w Barber Supply. Miłośnik tatuaży, oldschoolowego barberskiego klimatu i eksperymentów pomadowych. Pomysłodawca i współtwórca marki kosmetyków Barber Supply Professional.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze