Jak golić się brzytwą - Ważne wskazówki, które ułatwią pierwsze kroki z klasycznym goleniem

05 kwietnia 2016


Klasycznej brzytwie nie da się odmówić uroku i konotacji z prawdziwą męskością. Ta zapomniana przez lata sztuka powróciła niedawno w zupełnie nowej odsłonie. Staje się coraz bardziej popularna nie tylko w salonach prowadzonych przez zawodowych barberów, ale i w domowym zaciszu, gdzie z powodzeniem zmienia codzienną rutynę w prawdziwie męski rytuał.  Z myślą o wszystkich facetach, którzy myślą o rozpoczęciu przygody z brzytwą, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które na pewno ułatwią pierwsze kroki w tej dziedzinie.

 

Sprzęt

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klasycznych brzytew. Ostatnimi czasy bardzo spopularyzowały się także shavetty z wymiennymi ostrzami. Można je zobaczyć w większości Barber Shopów, które podlegając ścisłym wymogom sanitarnym, wybierają je jako najbezpieczniejsze dla swoich klientów rozwiązanie. Shavetta nie wymaga również czasochłonnego i skomplikowanego ostrzenia, co znacznie ułatwia sprawę niedoświadczonym adeptom sztuki golenia. Zaawansowani „brzytwiarze” stwierdzą pewnie, że tylko prawdziwa, wyostrzona na kamieniach i pasie brzytwa naprawdę goli. Najważniejsze, by znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie. My z czystym sumieniem polecamy obie opcje!


 Parker - Brzytwa na wymienne ostrza

Przygotowania

Najłatwiej zacząć przygotowania do golenia biorąc gorący prysznic. Woda o wysokiej temperaturze pozwoli otworzyć pory oraz zmiękczyć zarost, co zdecydowanie ułatwi golenie. Możesz również użyć rozgrzanego wilgotnego ręcznika. Da to identyczny efekt. Przyda się tu odrobina cierpliwości, gdyż po ręcznikiem warto wytrzymać kilka minut, by zarost odpowiednio zmiękł. W rezultacie ograniczymy występujące na skórze podrażnienia.

Wskazówka: Nie polecamy mycia rozgrzanej twarzy mydłem, ani innymi silnymi kosmetykami. Otwarte pory stają się swego rodzaju lejkiem, przez który wszystko dostawać się będzie do wnętrza organizmu. Używaj więc delikatnych i najbardziej naturalnych kosmetyków.

 Mimo, że tego typu produkty nie są jeszcze popularne w naszym kraju, to warto zaryzykować i skorzystać z takiego olejku. Nałożony na twarz przed goleniem nadaje dodatkowego poślizgu brzytwie. Lepszy poślizg = mniej podrażnień. 

To bardzo istotny element całego rytuału. Dobra piana dodatkowo zmiękcza włosy, nadaje ostrzu poślizg i chroni twarz przed zacięciami i skaleczeniami. Upewnij się, że korzystasz z dobrego pędzla. W przeciwnym wypadku tylko rozmieszasz krem zamiast ubić z niego pianę. Taka rozmieszana masa kremowa na pewno nie zda egzaminu! Krem nakładaj okrężnymi ruchami tak, by zakryć nim całą goloną powierzchnię. W razie potrzeby dokładaj kolejną porcję w trakcie golenia.

 http://barbersupply.pl/firm-pol-1456751209-HR-Professional.html
Golenie

Każde golenie rozpoczynamy od porządnego zmoczenia ostrza ciepłą wodą. Następnie przyłożoną do twarzy pod kątem 30° brzytwą zaczynamy golić zarost zgodnie z kierunkiem wyrastania włosów. Przed przystąpieniem do golenia warto więc zapoznać się z tym jak układają się włosy na naszej twarzy. W przypadku każdego mężczyzny zarost układa się inaczej, dlatego też nie istnieje żadna uniwersalna „mapa” kierunków golenia.

Używaj obu rąk

Jest wiele szkół dotyczących golenia brzytwą. Jednak najbardziej popularna zakłada, iż golić powinno się obiema rękami w zależności od strony twarzy. Może się to z początku wydawać skomplikowane i niewygodne, jednak po pewnym czasie nabiera się wystarczającej wprawy. 
 

Kolejność

Golenie najlepiej zaczynać od baków. Pamiętając o mocnym napięciu skóry, zbieramy zarost przechodząc następnie na policzek, szyję brodę i wąs. Goląc okolice zagięć przy żuchwie naciągamy skórę tak, by przesunąć ją na bardziej płaską powierzchnię. Ograniczy to prawdopodobieństwo zacięcia.


 Pasy Do ostrzenia brzytew

 

Po goleniu

Ten etap jest równie ważny jeśli chcemy uniknąć poważnych podrażnień i wyprysków. Świeżo ogoloną skórę należy przemyć zimną wodą. Najlepiej po prostu ochlapać twarz, unikając tarcia i naciągania skóry. Następnie odkażamy ją przy użyciu wody po goleniu i nakładamy balsam, który ukoi podrażnienia. Mikro-zacięcia należy przetrzeć ałunem w kostce, lub posmarować jego żelowym odpowiednikiem.

Po goleniu ostrze brzytwy myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem lub miękką szmatką. Brzytwę należy przechowywać w suchym miejscu z dala od wilgoci. Dlatego polecamy trzymać brzytwę w innym miejscu niż łazienka. 


POLECANE PRODUKTY

Autor: Bartosz Sikora - Managing Director w Barber Supply. Miłośnik tatuaży, oldschoolowego barberskiego klimatu i eksperymentów pomadowych. Pomysłodawca i współtwórca marki kosmetyków Barber Supply Professional.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

0 komentarze